Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pamiętali o ofiarach

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 r. ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w całym kraju, w tym także na terenie diecezji łowickiej, odbywały się obchody 83. rocznicy zbrodni katyńskiej, dokonanej przez wojska sowieckie na polskich jeńcach.

Hołd zamordowanym w 1940 r. oficerom oddano m.in. w Łowiczu. Pod tablicą katyńską w kościele ojców pijarów kwiaty i znicze złożyli Krzysztof Jan Kaliński, burmistrz miasta, i Jacek Wiśniewski, przewodniczący Rady Miejskiej. O poległych pamiętały także władze powiatu i członkowie Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej. Pierwsi biało-czerwone kwiaty złożyli na grobie podporucznika rezerwy Antoniego Terebińskiego na parafialnym cmentarzu Świętego Ducha w Łowiczu, drudzy znicze zapalili na grobie kapitana 57 pułku piechoty wielkopolskiej Bronisława Pionki na cmentarzu katedralnym.

O poległych pamiętano także w Skierniewicach. Odchody rozpoczęła Msza św. w intencji poległych w kościele garnizonowym. Po Eucharystii włodarze, a także przedstawiciele Muzeum Historycznego Skierniewic, Wojska Polskiego, stowarzyszeń i mieszkańców złożyli kwiaty pod tablicą zamordowanych w Katyniu oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Po uroczystościach w kościele odbyła się w Muzeum Historycznym Skierniewic premierowa projekcja filmu dokumentalnego „Kapelanii Golgoty Wschodu”(2023, reż. Bogusława Stanowska-Cichoń), przygotowanego przez Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich.

  Pamiętali o ofiarach Pamiętali o ofiarach Pamiętali o ofiarach

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy