Nowy numer 17/2024 Archiwum

Obchody Święta Flagi Narodowej w regionie

- Na całym świecie powiewa nasza duma, gdziekolwiek są Polacy. Dziś może nas wiele dzielić. Poglądy polityczne, podejście do życia, ale niezmiennie łączy nas biało-czerwona - mówił w Skierniewicach prezydent Krzysztof Jażdżyk. W regionie między Łodzią a Warszawą 2 maja przebiegał w klimacie patriotyzmu przejawiającego się w barwach i symbolach narodowych.

Najdłuższą biało-czerwoną w województwie łódzkim ponieśli mieszkańcy Skierniewic. Co roku harcerze Hufca ZHP Skierniewice na czele z komendant Liwią Małczak dbają o to, by barwy narodowe mogło ponieść jeszcze więcej osób. W tym roku 350-metrową flagę nieśli harcerze, strażacy OSP Skierniewice, Skierniewicki Klub Zimorodka, Stowarzyszenie "Razem dla Skierniewic", członkowie Ochotniczego Hufca Pracy, uczniowie lokalnych szkół, osoby z niepełnosprawnością i zaproszeni goście. Wśród nich byli m.in. senator RP Rafał Ambrozik i marszałek senior Antoni Macierewicz.

Po przemarszu flaga zawisła na specjalnie przygotowanej instalacji oplatającej drzewa. W parku czekało kilkanaście patriotycznych zadań, które można było wykonać indywidualnie, rodzinnie lub z pomocą harcerzy. Wśród atrakcji nie brakowało malowania twarzy, patriotycznych quizów, wybijania znaczków, a także poczęstunku. 

W Kutnie nie brakowało chętnych do chwytania za biało-czerwoną.   W Kutnie nie brakowało chętnych do chwytania za biało-czerwoną.
Urząd Miasta Kutna

Ze 100-metrową flagą maszerowano także ulicami Kutna. Organizatorem spotkania był kutnowski Hufiec ZHP. Zanim mieszkańcy ponieśli flagę, senator Przemysław Błaszczyk oraz Marcin Przydacz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Szef Biura Polityki Międzynarodowej, rozdawali mieszkańcom biało-czerwone. Nie zabrakło także patriotycznego konfetti.

Centrum Kultury w Żyrardowie od rana zachęcało mieszkańców do własnoręcznego stworzenia symboli narodowych. Biało-czerwona wykonywana była różnymi technikami, przez najmłodszych i dorosłych mieszkańców. Lekcja patriotyzmu odbyła się w terenie, na placu Jana Pawła II. 

W Żyrardowie z pomocą instruktorów z Centrum Kultury w Żyrardowie każdy mógł wykonać swoją flagę, dowolną techniką, ale z zachowaniem wytycznych.   W Żyrardowie z pomocą instruktorów z Centrum Kultury w Żyrardowie każdy mógł wykonać swoją flagę, dowolną techniką, ale z zachowaniem wytycznych.
Centrum Kultury w Żyrardowie

Mieszkańcy regionu udowodnili, że wartości narodowe są dla nich ważne i mają do nich szacunek. Flaga powiewała już od 1 maja na latarniach ulicznych, fasadach budynków instytucji publicznych, a także na balkonach mieszkańców. Pojawiała się także w przestrzeni medialnej w formie zdjęć i "nakładek" świadczących o dumie z biało-czerwonej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy