Nowy numer 22/2023 Archiwum

Najpierw na Jasnej Górze, potem w Łowiczu

Tych dat nie można zapomnieć. 21 maja na Jasnej Górze i 14 października w Łowiczu odbędą się Pielgrzymki Kobiet. Zarezerwujcie sobie czas na wspólną modlitwę i spotkanie.

Przez 9 lat w okolicach Dnia Matki zapraszałyśmy wszystkie dziewczynki, uczennice, siostry zakonne, narzeczone, żony, matki, babcie, wdowy na Diecezjalne Pielgrzymki Kobiet. Przez lata każdego roku gromadziłyśmy się w innym sanktuarium maryjnym diecezji łowickiej na wspólnej modlitwie i uwielbieniu. W tym roku pragniemy zaprosić panie nie na jedno, a na dwa kobiece spotkania. Pierwsze z nich to IV Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę, której organizatorem jest Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet zaś współorganizatorami – archidiecezja łódzka i diecezja łowicka. Wydarzenie odbędzie się 21 maja w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej pod hasłem: „Odwagi! Nie bójcie się!”.

„W czasach pełnych niepokoju i przemocy, w których cywilizacja śmierci zdaje się górować nad cywilizacją życia i miłości, to wezwanie i jednocześnie zapewnienie jest nam szczególnie potrzebne. Dla wierzących kobiet najpiękniejszym symbolem odwagi jest Matka Jezusa – Maryja, która z miłości do Boga i człowieka zgodziła się na realizację w swoim życiu Bożego planu zbawienia. Jak pisał św. Jan Paweł II: »Maryja jawi się nam jako przykład odważnej nadziei i czynnej miłości: kroczyła Ona w nadziei, z uległą gotowością (...) przeżywała miłość, przyjmując wszystkie jej wymogi, włącznie z najpełniejszym darem i największą ofiarą. Wierni Jej przykładowi winniśmy również pozostawać mocni nadzieją (...)«” – czytamy w zaproszeniu. W tym roku, obok Maryi, przewodniczką dla kobiet będzie sługa Boża Stanisława Leszczyńska, położna z Auschwitz. Ta niezwykła Polka, wpatrzona w Jezusa i Maryję, odważnie stawiała granice złu, ratując nowe życie. Przyjmując porody w obozie koncentracyjnym, z ogromną determinacją służyła matkom, przywracając im godność i człowieczeństwo. Jednocześnie jak Maryja, była człowiekiem modlitwy i zawierzenia.

Spotkanie na Jasnej Górze rozpocznie się o godz. 12 modlitwą Anioł Pański w sali o. Augustyna Kordeckiego. W programie znajdą się m.in.: konferencja o. Tomasza Nowaka OP „Odwaga codzienności” i spotkanie z s. Anną Marią Pudełko, która opowie o potrzebie formacji. Będzie też świadectwo. O godz. 14 panie wezmą udział w uroczystej Mszy św. z aktem zawierzenia kobiet Matce Bożej w kaplicy Cudownego Obrazu. Spotkanie zakończy modlitwa różańcowa.

Najpierw na Jasnej Górze potem w Łowiczu

W związku z naszym zaangażowaniem w Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet podjęłyśmy decyzję o zmianie daty X Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet, którą w tym roku planowałyśmy zorganizować w bazylice katedralnej w Łowiczu. Za taką decyzją przemawia kilka przesłanek. Pierwszą jest bliskość dat. Organizowanie DPK niespełna tydzień po centralnym wydarzeniu mogłoby spowodować, że wiele pań musiałoby dokonać wyboru, w której inicjatywie wziąć udział. Zmiana terminu, mamy nadzieję, pozwoli uniknąć dylematów. Są też inne ważne powody. W tym roku 14 października przypada 355. rocznica konsekracji katedry łowickiej. Jubileusz matki kościołów jest wyjątkową okazją do spotkania matek. Z racji 10. edycji chciałybyśmy, by panie zaprosiły do katedry swoich ojców, braci, synów, dziadków. W ten sposób wspólnie moglibyśmy zawierzyć się przed Księżną Łowicką.

Uchylając rąbka tajemnicy, zdradzamy, że X DPK planujemy rozpocząć na terenie parafii Dobrego Pasterza, gdzie św. Jan Paweł II sprawował Eucharystię. Tam w wigilię Dnia Papieskiego oddamy cześć Ojcu Świętemu, który utworzył diecezję i który podniósł katedrę do rangi bazyliki (papież Polak jest patronem naszych kobiecych wydarzeń). Później z relikwiami świętych kobiet i długą flagą papieską przejdziemy do bazyliki. Po drodze w łowickich świątyniach będziemy rozważać tajemnice radosne Różańca Świętego.

W centrum wydarzenia znajdzie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby. W trakcie Mszy św. przy relikwiach świętych kobiet, w tym św. Wiktorii, patronki diecezji, kobiety dokonają aktu zawierzenia. Z racji jubileuszu akt wypowiedzą także mężczyźni. Po Eucharystii przed pomnikiem św. Jana Pawła II odczytamy List Matek do młodego pokolenia. Nasze spotkanie planujemy zakończyć wspólną agapą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast