Nowy numer 39/2023 Archiwum

Marsz całych rodzin

W niedzielę 28 maja ulicami Łowicza przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. W tym roku wydarzenie odbywało się pod hasłem: "Dzieci przyszłością Polski".

Wyjście na ulice miasta poprzedziła uroczysta Msza św. w kościele pijarskim, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. Hierarcha podkreślił, że Kościół jest wieczernikiem. Jako wspólnota jest miejscem działania Ducha Świętego. - Kościół - "ten idący w czasie i przestrzeni wieczernik" - jest znakiem, który objawia Wieczernik Jezusa Chrystusa na ziemi. Jesteśmy zatem piękną wspólnotą. Jesteśmy wielką wspólnotą, która obejmuje cały świat - mówił biskup. - Ta wspólnota Kościoła, wspólnota Ducha Świętego, co szczególnie dzisiaj akcentujemy, jest zatroskana o życie i rodzinę. To jest może jeden z największych darów, jaki Kościół daje ludzkości: miłość do życia i miłość do rodziny. I może dlatego jest tak raniony, może dlatego ma rany podobne, jak Chrystus, bo jest konsekwentny w swojej miłości do życia i rodziny. Ta prawda jest prawdą zwiastowaną przez Kościół w sposób bardzo subtelny. Kościół nie ocenia. On niesie Dobrą Nowinę, która przy wrażliwości sumień i serc jest poruszająca. Jest pobudzająca do refleksji - tłumaczył kaznodzieja. Biskup podkreślił, że miłość do życia i rodziny nie jest teorią. Jest ona przeżywana w codzienności życia. Idąc, będziemy dowodem dla świata, że rodzina ma swoją wartość.

Marsz całych rodzin   Mszy św. przewodniczył biskup ordynariusz. Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W świątyni wierni wysłuchali świadectwa wielodzietnej rodziny ze Skierniewic.

Po Eucharystii rozpoczął się marsz ulicami Łowicza. Zgromadzeni z transparentami z napisami promującymi wartości rodzinne, kolorowymi wiatraczkami i okrzykami pro-life przeszli ze Starego Rynku, ulicą 11 Listopada, a następnie al. Sienkiewicza, ul. gen. Sikorskiego, ul. Kurkową, Nowym Rynkiem, ul. Kozią, ul. św. Floriana, aż do muszli koncertowej w parku Błonie, gdzie rozpoczął się piknik rodzinny. Na scenie nie zabrakło artystycznych występów dzieci z łowickich przedszkoli i szkół podstawowych. Były także posiłek przygotowany przez wspólnoty i moc atrakcji dla dzieci: m.in. malowanie twarzy, dmuchańce, zabawy i konkursy.

Marsz całych rodzin   Marsz wyruszył po Eucharystii. Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W świętowaniu uczestniczyły całe rodziny. Marsz dla Życia był zaproszeniem do pochylenia się nad darem ojcostwa, macierzyństwa, darem i dobrem dzieci, dobrem rodziny, wyrazem przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby od poczęcia do naturalnej śmierci.

Organizatorem tegorocznego marszu była diecezja łowicka, a partnerami - województwo łódzkie, Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu, Niepubliczne Przedszkole Diecezji Łowickiej im. bł. Bolesławy Lament w Łowiczu, wspólnota Odnowy w Duchu Świętym "Kana" w Łowiczu i Kościół Domowy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i starosta łowicki Marcin Kosiorek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast