„Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” – ten cytat i przesłanie zdecydowali się umieścić na pamiątkowej tablicy włodarze gminy Chodów i dyrekcja lokalnej Szkoły Podstawowej, która od 26 maja nosi imię Św. Jana Pawła II.
Uroczystość nadania imienia i sztandaru szkole rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym w Dzierzbicach, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Razem z ordynariuszem diecezji modlili się: dziekan krośniewicki ks. Tomasz Jackowski, ks. Sławomir Klemba – proboszcz parafii oraz ks. Krzysztof Michalski – proboszcz sąsiedniej parafii w Rdutowie. Obecni byli także przedstawiciele Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Św. Faustyny w Pniewie i Szkoły Podstawowej Nr1 im. Św. Jana Pawła II w Kłodawie.
Społeczność szkolna tak ważne wydarzenie rozpoczęła Mszą św. w parafii św. Mikołaja w Dzierzbicach.Po Eucharystii Oficjalna część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej w Chodowie. Wójt gminy Chodów Marek Kowalewski dokonał Aktu Nadania Szkole Podstawowej w Chodowie imienia św. Jana Pawła II, odczytując stosowną uchwałę Rady Gminy.
Ważnym elementem ceremonii było przekazanie na ręce dyrektor Jadwigi Murawieckiej aktu nadania sztandaru, który jeszcze w świątyni poświęcił bp Dziuba. Zgodnie z ceremoniałem sztandar najpierw odebrała pani dyrektor, potem rodzice i uczniowie. Awers o wymiarach 110x100 cm w kolorze białym przedstawia wizerunek patrona szkoły wyhaftowany granatową nicią. Kontur gołębicy to ikonograficzny symbol Ducha Świętego, który za wstawiennictwem patrona ma obdarzać uczniów i pedagogów darami: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności i bojaźni Bożej. Wizerunek papieża otoczony jest złotym napisem: "Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Chodowie". Rewers sztandaru jest biało-czerwony z haftowanym godłem Polski i napisem: "Bóg, Honor, Ojczyzna".
Uczniowie podczas uroczystości złożyli ślubowanie na sztandar.Nadanie imienia szkole było niezwykle ważnym wydarzeniem dla społeczności szkolnej, samorządowej, ale i parafialnej. Podczas uroczystości padło wiele cytatów z nauczania św. Jana Pawła II. Przytaczali je zaproszeni goście, wśród których obok biskupa łowickiej byli także m.in.: Aleksandara Kuś - wicekurator Oświaty w Poznaniu, reprezentująca ministra Edukacji i Nauki; Aneta Niestrawska - wicewojewoda wielkopolski, Czesław Janicki - pomysłodawca i fundator nowoczesnego kompleksu szkolnego w Chodowie; Henryk Tomczak - członek Zarządu Powiatu Kolskiego; Jan Marciniak - pierwszy dyrektor szkoły w Chodowie.
Także dyrekcja szkoły wraz z kadrą pedagogiczną postanowili, by słowa patrona szkoły były widoczne, ale i wciąż żywe dla społeczności szkolnej. Przesłanie będące jednocześnie zadaniem dla młodych widoczne jest na pamiątkowej tablicy, którą uroczyście odsłonięto i poświęcono. Młodzi zaś na każdym korytarzu szkolnym przygotowali gazetki szkolne, prezentacje, zdjęcia i wystawy, a także małą galerię pamiątek i wspomnień rodzinnych związanych z Janem Pawłem II. Po części oficjalnej i wyprowadzeniu sztandaru uczniowie i absolwenci zaprezentowali program dedykowany pamięci Św. Jan Pawła II, pełen refleksji i wspomnień, w którym obok tradycyjnych pieśni religijnych i oazowych pojawiła się także poezja śpiewana. Pantomimy zespołowe nawiązywały do wskazań Patrona: jak żyć, jak czuć, jak myśleć. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wcielili się w powierzone im role, a emocje i wzruszenie które udzieliły się widzom, upamiętnili wpisami do kroniki szkolnej.
Więcej o uroczystości w 23. numerze "Gościa łowickiego".