Nowy numer 39/2023 Archiwum

Zabytek ocalony

Na ten dzień czekali nie tylko kutnianie. Po wielu latach z wielką pompą otwarto wyremontowany obiekt, w którym mieści się Muzeum Pałac Saski. Przypomina czasy, gdy w Kutnie przebywał król August III.

Mieszkańcy, po ponad 20 latach od spalenia cennego zabytku, mogli zobaczyć odrestaurowany obiekt. W środę 6 września oficjalnie przecięto wstęgę na dziedzińcu pałacu. Symbolicznie otwarli go: Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna, Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Pałac Saski, Tomasz Rzymowski, wiceminister edukacji i nauki.
– Muszę przyznać, że odczuwam dziś wielką satysfakcję i zadowolenie z faktu, że jako miasto podjęliśmy się wielkiego wysiłku badawczego, konserwatorskiego i finansowego, aby przywrócić unikatowe dobro kultury narodowej i europejskiej. Królewski pałac podróżny Augusta III od połowy XVIII w. był obecny w przestrzeni miejskiej, choć nie zawsze w świadomości mieszkańców. Będąc w rękach wielu właścicieli, pełnił różnorodne funkcje. W połowie XIX w. stał się pierwszym kutnowskim marketem, a w okresie powojennym – centrum handlowo-usługowym. Stopniowo ulegał też degradacji. Szczególnie nastąpiło to w czasie pożaru w styczniu 2003 roku. Zniszczeniu uległy zachodnie i częściowo południowe skrzydła obiektu. Pozostały nam zgliszcza i niewiele ocalałych fragmentów pałacu w samym sercu miasta. To zdarzenie ukierunkowało nasze działania na przywrócenie pierwotnego kształtu pałacu – mówił prezydent Burzyński.

Podczas uroczystości otwarcia nie zabrakło barokowego tańca.   Podczas uroczystości otwarcia nie zabrakło barokowego tańca.
Archiwum UM Kutno

Podczas uroczystości otwarcia nie zabrakło barokowego tańca oraz muzyki wykonanej podczas minirecitalu. Ceremonia była okazją do podziękowań i wyróżnień. Statuetki Orłów wręczono wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy pałacu. Przywrócenie dawnej świetności pałacowi podróżnemu, czy też pałacowi pocztowemu króla Augusta III pochłonęło prawie 36 mln zł. Obiekt jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem w mieście, pochodzi z 1750 roku. Został wybudowany jako jeden z elementów wielkiego przedsięwzięcia – nowego traktu, łączącego dwie stolice: Drezno i Warszawę. Po rewitalizacji pałac wraz z przyległymi pawilonami ekspozycyjnymi ma być wizytówką Miasta Róż.

Obiekt stał się perełką architektoniczną miasta.   Obiekt stał się perełką architektoniczną miasta.
Archiwum Muzeum Pałac Saski w Kutnie

Rewitalizacja obejmowała nie tylko odbudowę pałacu, ale także budowę dwukondygnacyjnego pawilonu ekspozycyjnego, trzech łączników, w tym podziemnego, oraz wykonanie kapitalnego remontu budynku ratusza znajdującego się obok pałacu.  W obiekcie można zobaczyć królewską sypialnię, jadalnię, a także kaplicę, w której władca modlił się podczas pobytu w Kutnie. Są tam także liczne obrazy, meble, stroje, serwisy porcelanowe z tego okresu. W podziemiach umieszczona została wystawa poświęcona historii Kutna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast