Na ten dzień czekali nie tylko kutnianie. Po wielu latach z wielką pompą otwarto wyremontowany obiekt, w którym mieści się Muzeum Pałac Saski. Przypomina czasy, gdy w Kutnie przebywał król August III.
Mieszkańcy, po ponad 20 latach od spalenia cennego zabytku, mogli zobaczyć odrestaurowany obiekt. W środę 6 września oficjalnie przecięto wstęgę na dziedzińcu pałacu. Symbolicznie otwarli go: Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna, Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Pałac Saski, Tomasz Rzymowski, wiceminister edukacji i nauki.
– Muszę przyznać, że odczuwam dziś wielką satysfakcję i zadowolenie z faktu, że jako miasto podjęliśmy się wielkiego wysiłku badawczego, konserwatorskiego i finansowego, aby przywrócić unikatowe dobro kultury narodowej i europejskiej. Królewski pałac podróżny Augusta III od połowy XVIII w. był obecny w przestrzeni miejskiej, choć nie zawsze w świadomości mieszkańców. Będąc w rękach wielu właścicieli, pełnił różnorodne funkcje. W połowie XIX w. stał się pierwszym kutnowskim marketem, a w okresie powojennym – centrum handlowo-usługowym. Stopniowo ulegał też degradacji. Szczególnie nastąpiło to w czasie pożaru w styczniu 2003 roku. Zniszczeniu uległy zachodnie i częściowo południowe skrzydła obiektu. Pozostały nam zgliszcza i niewiele ocalałych fragmentów pałacu w samym sercu miasta. To zdarzenie ukierunkowało nasze działania na przywrócenie pierwotnego kształtu pałacu – mówił prezydent Burzyński.
Podczas uroczystości otwarcia nie zabrakło barokowego tańca oraz muzyki wykonanej podczas minirecitalu. Ceremonia była okazją do podziękowań i wyróżnień. Statuetki Orłów wręczono wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy pałacu. Przywrócenie dawnej świetności pałacowi podróżnemu, czy też pałacowi pocztowemu króla Augusta III pochłonęło prawie 36 mln zł. Obiekt jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem w mieście, pochodzi z 1750 roku. Został wybudowany jako jeden z elementów wielkiego przedsięwzięcia – nowego traktu, łączącego dwie stolice: Drezno i Warszawę. Po rewitalizacji pałac wraz z przyległymi pawilonami ekspozycyjnymi ma być wizytówką Miasta Róż.
Obiekt stał się perełką architektoniczną miasta.Rewitalizacja obejmowała nie tylko odbudowę pałacu, ale także budowę dwukondygnacyjnego pawilonu ekspozycyjnego, trzech łączników, w tym podziemnego, oraz wykonanie kapitalnego remontu budynku ratusza znajdującego się obok pałacu. W obiekcie można zobaczyć królewską sypialnię, jadalnię, a także kaplicę, w której władca modlił się podczas pobytu w Kutnie. Są tam także liczne obrazy, meble, stroje, serwisy porcelanowe z tego okresu. W podziemiach umieszczona została wystawa poświęcona historii Kutna.