Nowy numer 39/2023 Archiwum

Rok łaski

Wielkimi krokami zbliża się jubileusz 25-lecia Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach. Podczas inauguracji roku szkolnego 2023/2024 obchody jubileuszowe otworzył biskup Andrzej F. Dziuba.

Jak czytamy na stronie szkoły "Klasyczne LO wystartowało 1 września 1998 r. Pomysłodawcą i organem założycielskim szkoły był ówczesny biskup łowicki Alojzy Orszulik, któremu zależało na stworzeniu elitarnej szkoły katolickiej. Profil klasyczny liceum wyrażał się między innymi w nauce języków klasycznych: łacińskiego i greckiego. Prowadzenie szkoły powierzono ks. dr Adamowi Kostrzewie.

Rok później, w związku z reformą polskiej oświaty utworzono gimnazja. W tej sytuacji biskup Orszulik powołał także Gimnazjum im. Ks. Stanisława Konarskiego. Obie szkoły z dniem 1 września 2002 r. utworzyły Zespół Szkół im. Ks. St. Konarskiego, do którego w 2006 roku dołączyła Szkoła Podstawowa wraz z oddziałem przedszkolnym. Wszystkie trzy placówki to szkoły katolickie niepubliczne z uprawnieniami szkół publicznych, spełniające wszystkie warunki wymagane ustawodawstwem państwowym. Organem prowadzącym Zespół Szkół im. Ks. St. Konarskiego jest biskup łowicki. Od 2014 roku dyrektorem Zespołu Szkół jest ks. dr Piotr Karpiński.

Ideą szkół jest troska o wysoki poziom nauczania, bezpieczeństwo, indywidualne podejście do ucznia oraz wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich. Uczniowie KLO od początku osiągają wysokie wyniki podczas egzaminu maturalnego, lokując się w najwyższych przedziałach wynikowych spośród szkół województwa łódzkiego. W Rankingu „Perspektyw” 2016 Klasyczne Liceum Ogólnokształcące zajęło 93. miejsce w Polsce uzyskując tytuł „Złotej Szkoły”. Klasyk znajduje się także w elitarnym rankingu STEM, który ustala 200 najlepszych liceów w Polsce pod kątem nauk ścisłych. W styczniu 2015 r. liceum przeszło ewaluację zewnętrzną, zakończoną najwyższą notą.

Wielkim atutem liceum jest swobodny wybór rozszerzeń i komponowanie własnego, indywidualnego profilu. Po pierwszym roku nauki uczeń wybiera dowolną ilość przedmiotów, których będzie się uczył w zakresie rozszerzonym, zgodnie z zainteresowaniami i planowanym kierunkiem studiów wyższych".

Podczas inauguracji roku szkolnego ks. Piotr Karpiński poprosił biskupa ordynariusza, by ten w związku z obchodami 25-lecia Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego ogłosił rok łaski, który w całym zespole będzie rokiem jubileuszowym. Główne uroczystości zaplanowano na 12 października.

– Uczcie się w tej szkole wolności, pobożności i mądrości oraz korzystania z nich. Uczcie się, abyście mogli wszyscy być dumni z tego, że uczęszczaliście do tego zespołu. Niech ten nowy rok stanie się szansą i perspektywą – mówił bp Dziuba.

Rok łaski

Hierarcha zachęcał do refleksji nad tym, ile Klasyczne LO przez 25 lat istnienia dało jej absolwentom. Ilu z nich otworzyło perspektywy życia. – Srebro jubileuszowe naszej szkoły to jest coś symbolicznego. Przywołuje prawdę 250. urodzin waszego patrona ks. Stanisława Konarskiego. Obyśmy dotrwali do 250-lecia. Ksiądz Konarski budował i uczy nas budować piękno swojej szkoły przez dwie cechy – pobożność i mądrość. On taki był i dzięki temu zaskarbił sobie wielki szacunek w ojczyźnie, która straciła mądrość w tamtych czasach i która często odchodziła od pobożności. Na progu nowego roku chcę przywołać słowa Horacego: „Odważ się być mądrym”. Zaczynaj już dzisiaj – mówił bp ordynariusz.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast