Pamięć w kamieniu

Przy Domu Ludowym, w którym podczas wojny przebywały niewidome i niedowidzące dzieci z Lasek, odsłonięto pamiątkowy głaz upamiętniający pobyt bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Prymas w marcu 1945 r. spędził w gminie Zduny kilka dni. W tym czasie wspierał duchowo zarówno dzieci, jak i osoby, które się nimi zajmowały. Po prawie 80 latach od tamtego wydarzenia mieszkańcy wraz z sołtysem, przy wsparciu ks. Ireneusza Cieślaka, proboszcza parafii św. Jakuba w Zdunach, odsłonili pamiątkowy obelisk.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. polową, której przewodniczył bp Wojciech Osial. Później wykład wygłosił prof. Jerzy Miziołek. – Wiemy, że to miało miejsce w marcu 1945 roku. Wyszyński przyjechał tutaj, żeby odwiedzić swoich podopiecznych, bo opiekował się przez całą wojnę ociemniałymi z Lasek. To jest słynne miejsce, które również dziś istnieje i działa. Wtedy ci ludzie, przeszło 60 osób zostało wypędzonych przez Niemców i tu znaleźli przytulisko, w tej szkole, przed którą się znajdujemy. Więc to jest ziemia, która była świadkiem wizyty przyszłego wielkiego ojca narodu polskiego – mówił profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Pamięć w kamieniu

Zwieńczeniem było odsłonięcie kamienia z wizerunkiem Prymasa Tysiąclecia i złożenie kwiatów. Na zaproszenie proboszcza parafii w wydarzeniu, obok mieszkańców, wzięli udział m.in. wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski oraz starosta łowicki Marcin Kosiorek

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..