Nowy numer 48/2023 Archiwum

Docenieni za wierność misji

W poniedziałek 23 października na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 została odsłonięta tablica upamiętniająca nauczycieli, uczniów i organizatorów tajnego nauczania w Żyrardowie w latach 1939-1945.

W uroczystości obok władz miasta, nauczycieli, uczniów żyrardowskich szkół, mieszkańców uczestniczyli także potomkowie nauczycieli tajnego nauczania w Żyrardowie: Lucyna Matuszewska-Kilińska, uczestniczka tajnych kompletów, absolwentka lokalnej Szkoły Handlowej, Adam Dukielski, syn legendarnego polonisty prof. Zygmunta Dukielskiego oraz Krzysztof Kasperkiewicz, syn prof. Ireny Kasperkiewicz.

– Jestem bardzo wzruszona tym, ze w naszym mieście potrafią ocenić pracę naszych nauczycieli z tych trudnych wojennych czasów. Bardzo się cieszę, że tak licznie przyszła na to spotkanie młodzież, że mogłam im chociaż przez chwilę uchylić rąbka tej naszej przeszłości – mówiła Lucyna Matuszewska-Kilińska.  

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uhonorowania, w formie pamiątkowej tablicy, odważnych żyrardowskich nauczycieli prowadzących tajne komplety i bohaterskich uczniów, którzy brali w nich udział. A także tych, którzy z narażeniem życia pomagali organizować w naszym mieście podziemne szkolnictwo w mrocznych czasach okupacji – mówił Lucjan K. Chrzanowski, prezydent Żyrardowa. Włodarz podkreślił, że tylko w Polsce tajne nauczanie rozwinęło się na tak wielką skalę, bez odgórnego nakazu i tylko w Polsce stało się ono jedną z ważniejszych form oporu wobec okupanta. Bez broni i bez mundurów. Mimo surowych kar, większość pedagogów nie przerwała swej misji i przez cały okres okupacji służyła młodzieży.

Docenieni za wierność misji   UM Żyrardów

  Docenieni za wierność misji

 Uroczystości na placu Jana Pawła II poprzedziła Msza św. w intencji uczestników tajnego nauczania odprawiona w kościele Matki Bożej Pocieszenia pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby. Młodzież, która do świątyni przybyła z pocztami sztandarowymi, zadbała o oprawę Eucharystii.

Docenieni za wierność misji

Docenieni za wierność misji   UM Żyrardów

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy