Od kilku lat w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W parafiach diecezji łowickiej, należących do części województwa mazowieckiego, odczytywano list otwarty Policji do mieszkańców Mazowsza.
Między innymi w parafii Świętych Cyryla i Metodego, a także w sochaczewskich parafiach, obok ogłoszeń czy kazania wybrzmiał list otwarty I zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Jakuba Gorczyńskiego.
Co roku w trzecią niedzielę listopada upamiętniani są ci, którzy stracili życie w wyniku wypadków drogowych. "To dzień poświęcony pamięci wielu milionów zabitych i poszkodowanych w wypadkach drogowych, ich rodzinom, bliskim, a także najbliższemu otoczeniu. Hołd w tym dniu oddajemy także zespołom ratunkowym, które niosą pomoc przy tego typu wypadkach. Wśród nich są między innymi policjanci ruchu drogowego i specjaliści medyczni" - napisał w liście insp. Gorczyński.
Podczas Mszy św. modlono się nie tylko za dusze ofiar, ale także o siły i zdrowie dla żyjących - poszkodowanych w wypadkach i tych, którzy stracili bliskich. Pamięć o kolegach, którzy zginęli, ratując ludzkie życie, okazali także koledzy policjanci, strażacy, ratownicy medyczni, którzy w mediach społecznościowych apelowali tym samym o rozwagę na drogach, szacunek wobec wszystkich użytkowników dróg i troskę o własne życie.
W diecezji łowickiej nie brakuje miejsc, krzyży i pomników upamiętniających tragiczne wydarzenia. - Dla jednych to miejsce pamięci, dla innych - przestroga. Ilekroć jestem tutaj, w miejscu, gdzie zginął mój syn, i patrzę na drogę, modlę się, by nikt nie powtórzył jego losu. Nie ma "głupich śmierci", są tragiczne okoliczności, które najczęściej generujemy my sami. Rozsądku i ostrożności życzę wszystkim - mówi pani Barbara, mama motocyklisty, który zginął na DK 70 w Kamionie.
List otwarty Policji czytany w parafiach był także apelem o myślenie na drodze i przed wyruszeniem w nią. Wcześnie zapadający zmierzch, mgła, opady atmosferyczne i brak odblasków - to najczęstsze powody zdarzeń drogowych.
"Ten dzień jest po to, aby uczcić pamięć wszystkich ofiar wypadków, ale jest też po to, aby pokazać nam, użytkownikom dróg, że nasze decyzje, które na co dzień podejmujemy na drodze, mogą zmienić nasze życie i życie innych już na zawsze. Musimy zdać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nas ciąży, kiedy wsiadamy do samochodu, że ten cud techniki, którym się poruszamy, w niewłaściwych rękach może stać się »narzędziem zbrodni«. Przy każdej okazji apelujemy do użytkowników dróg o zachowanie rozwagi, o to, aby wyruszali w podróż ze świadomością, że nie są sami na drodze, że to od nich zależy bezpieczeństwo zarówno ich samych, jak też innych użytkowników dróg" - apelują funkcjonariusze na stronach Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.