Podziękowania, wyróżnienia, nagrody, a wraz z nimi modlitwa o siły, łaski i zdrowie do nieustannej służby dla drugiego człowieka. Różne formy wdzięczności otrzymali pracownicy socjalni, którzy na co dzień niosą uśmiech, pomoc i nadzieję tym, którzy jej potrzebują.
Wołani po imieniu, nazywani aniołami, przyjaciółmi, "duszkami", kawalerami czy "nadziejkami". Pracownicy socjalni na co dzień słyszą wiele dobrych słów, wspomnień, planów, ale i nut żalu, niezrozumienia, cierpienia. Są nie tylko opiekunami, pielęgniarzami czy wsparciem w wypełnianiu dokumentów, ale także powiernikami tajemnic, słuchaczami i często jedynymi rozmówcami.
Znają swoich podopiecznych i, choć mają ich wielu, dla każdego znajdą czas, by porozmawiać, uśmiechnąć się lub wyjść na spacer. Dziś wizerunek pracownika socjalnego często zbliżony jest do terapeuty, przewodnika, towarzysza. Codzienny trud być może nie jest wynagradzany tak często, jak na to zasługuje, jednak nie brakuje docenienia i wdzięczności zarówno ze strony podopiecznych, jak i organów prowadzących placówki pomocy społecznej.
20 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji w domach pomocy społecznej, centrach usług społecznych i innych jednostkach, w których służba drugiemu człowiekowi jest "chlebem powszednim", odbyły się spotkania, koncerty, wieczory tematyczne, gdzie prezentowano wspólne sukcesy pracowników i podopiecznych. Tak było m.in. w Skierniewicach, gdy do DPS z podziękowaniem zawitał prezydent Krzysztof Jażdżyk.
Z kolei włodarz Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski w mediach społecznościowych, ale i osobiście dziękował za oddaną pracę na rzecz żyrardowian, niesienie uśmiechu i nadziei.
W Teatrze Jaracza w Łodzi odbyła się gala w ramach Wojewódzkich Obchodów Dnia Pracownika Socjalnego, organizowanych przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Podziękowania przekazali m.in. Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, oraz radni Sejmiku Województwa Łódzkiego - Zbigniew Linkowski, Alicja Antczak i Beata Ozga-Flejszer.
W województwie łódzkim jest niemal 1,5 tys. pracowników socjalnych. - To rzesza osób, którzy na dłoni przynoszą serce drugiemu człowiekowi i dają je z pełnym zaangażowaniem. W tym zawodzie bardzo potrzebna jest empatia. Pracownik pomocy społecznej często musi być przewodnikiem dla swoich podopiecznych, którzy być może pobłądzili, którym ścieżki życiowe się rozeszły i trzeba dla nich znaleźć odpowiedni kierunek - mówił wicemarszałek Ziemba.
Podczas gali rozstrzygnięte zostały konkursy, w których nagrody otrzymały także społeczniczki z diecezji łowickiej. W kategorii Pracownik Socjalny Województwa Łódzkiego Roku 2023, Pracownik Pomocy Społecznej Województwa Łódzkiego Roku 2023 trzecie miejsce zajęła Aneta Więcek z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łowiczu, zaś w kategorii Pracownik Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej Województwa Łódzkiego Roku 2023 trzecie miejsce zajęła Dorota Jaśkowiak z placówki "Różowy Zakątek" w Kutnie. Tytuł Pracownika Pomocy Społecznej Województwa Łódzkiego Roku 2023 otrzymała Magdalena Balcerak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łowiczu.
Tego dnia nie zabrakło także modlitwy za tych, którzy codziennie ofiarują ją w intencji swoich podopiecznych. W parafiach pamiętano o wszystkich pracownikach i wolontariuszach hospicyjnych, pracownikach pomocy społecznej i tej, która czasem nienazwana, jest mimo wszystko realizowana.