Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wystawa archiwalnych dokumentów parafii

W Żyrardowie w parafii Matki Bożej Pocieszenia do 3 grudnia wierni mogą oglądać wystawę, w której zawarto archiwalne dokumenty powstawania Honorowego Komitetu Budowy Kościoła, jak i planów samej świątyni. Jak się okazuje, wystawa jest gratką nie tylko dla historyków.

Wystawa jest efektem realizacji projektu, na który parafia otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Zabytkowa świątynia jest wizytówką miasta, punktem orientacyjnym i przestrzenią do wielu wydarzeń, schronieniem dla ponad 10 tys. wiernych.

– Rzeczywiście, kościół przede wszystkim jest domem modlitwy, jednak jego kubatura, akustyka, przestrzeń pozwalają na organizację wielu innych wydarzeń, ale wszystkie zawsze mają cel przyprowadzać do Pana Boga. On ma swoje sposoby, a my jako narzędzia w Jego ręku staramy się realizować zadania, pomysły, projekty – ufamy, że z Bożą pomocą – mówi ks. Adam Bednarczyk, proboszcz żyrardowskiej fary.

Wiele projektów tworzonych jest w ramach programów samorządu województwa mazowieckiego. Do nich należy m.in. ostatnia wystawa przedstawiająca szkice, plany budowy kościoła, poszczególnych ołtarzy, witraży, a nawet figur.

Skany wykonane są bardzo dokładnie, czytelne i jasno opisane pozwalają zrozumieć więcej.   Skany wykonane są bardzo dokładnie, czytelne i jasno opisane pozwalają zrozumieć więcej.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Do 3 grudnia wierni i goście mogą zapoznać się z materiałami, które na co dzień są starannie przechowywane w kronikach, archiwach parafii i nie tylko. – Ta wystawa to duża zasługa pani Marii Peczot, która z pomocą pani Eli Różańskiej pozbierały te archiwalne materiały w całość. Do tego stopnia, że pofatygowały się do archiwum grodziskiego, gdzie znalazły takie detale, jak np. wzory drzwi drewnianych, które wstawiono w naszym kościele, kształtki cegieł, niektóre wyrysowane w skali 1:1, z których nasz kościół jest zbudowany i którymi jest ozdobiony. Jest naprawdę wiele takich materiałów, które – myślę – zaciekawiają parafian – mówi ks. Bednarczyk.

Rzeczywiście, zatrzymujących się przy skanach, ułożonych w wystawę rozmieszczoną po całym kościele, nie brakuje. – Spore zainteresowanie wywołują pierwotne projekty witraży, które znajdują się przy ołtarzu głównym. Również projekty ołtarzy bocznych, szkice świątyni, a nawet rysunek jednego z rzygaczy. To cenne dokumenty z czasów powstawania kościoła, np. zawiązanie się Honorowego Komitetu Budowy Kościoła, trochę pism, na których znajdziemy też podpisy benefaktorów, a wśród nich Karola Dittricha – wyjaśnia proboszcz.

Wystawę można oglądać codziennie w godzinach pracy parafii, a także po Mszach św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy