Nowy numer 08/2024 Archiwum

Roraty z bp. Andrzejem F. Dziubą

W pierwszych Roratach w parafii Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą uczestniczył bp Andrzej F. Dziuba, pasterz diecezji.

Z ordynariuszem modlili się ks. Rafał Woronowski, sekretarz biskupa, i kapłani posługujący w parafii na czele z ks. Mariuszem Zembrzuskim, proboszczem, ks. Piotrem Ornafą, wikariuszem, a także siostrami ze zgromadzeń honorackich.

- Dziś mamy okazję rozpocząć naszą drogę przygotowań do tego, aby przyjąć do naszego serca Jezusa. To jest cel całego Adwentu. Bardzo cieszymy się, że dziś jest z nami nasz duszpasterz biskup ordynariusz - mówił na wstępie proboszcz, który Eucharystię sprawował w intencji hierarchy obchodzącego kilka dni wcześniej imieniny.

Roraty z ordynariuszem

Biskup przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię. - Przed chwilą w psalmie śpiewaliśmy piękne słowa: "Idźmy z radością na spotkanie Pana". Właśnie czas Adwentu jest czasem radosnego przygotowania na spotkanie z naszym Panem, radosnego spotkania z Tym, który ma przyjść, aby dać nam dar wolności, aby dać nam dar zbawienia. I w tym kontekście Ewangelia pokazuje, jak ważna była wiara żołnierza i jego przełożonego setnika. On, prosząc Jezusa o łaskę zdrowia, prosił o wolność, o uwolnienie swojego podwładnego z choroby. My też, gdy chorujemy na duszy, chcemy uwolnić się dzięki Jezusowi od tego, co nas zniewala. Ten oficer miał wielką wiarę. A mimo to nie czcimy go jako świętego setnika. Niektórzy mówią, że on leży w grobie nieznanego żołnierza, bo setnicy żyją wśród nas. To ci, którzy mają wielką wiarę. Ilu jest wśród nas setników, których wiara uwalnia, która prowadzi do Zbawienia, która pozwoli w Boże Narodzenie zasiąść do stołu wigilijnego i - po sakramencie pokuty - do stołu eucharystycznego - mówił biskup.

- Adwent jest radosnym oczekiwaniem na spotkanie Pana, a w tym oczekiwaniu, jak nam mówi prorok Izajasz, ma nam pomóc cała nauka Jezusa Chrystusa, Jego prawo, a zwłaszcza prawo miłości, i - jak słyszeliśmy - Jego wielkie pragnienie pokoju. Jezus mówi: "Schowaj miecz, schowaj włócznię, a przyjmij to, co niesie pokój, dobro, sprawiedliwość, aby nasza droga doprowadziła nas do Pana". Wielką rolę w naszym oczekiwaniu pełni Matka Najświętsza, Ta, która przyniesie nam Dzieciątko Jezus. Ta, która będzie naszą radością. Dziękujemy setnikowi za jego wiarę, którą sobie przypominamy podczas każdej Mszy św., gdy powtarzamy jego słowa: "Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie". Mówiąc jak on: "nie jestem godzien", w duchu wiary mówimy: "Przyjdź, Panie, i nie zwlekaj" - dodał biskup.

Na zakończenie Eucharystii proboszcz, a także parafianie złożyli biskupowi życzenia imieninowe. Po Mszy św. dzieci otrzymały materiały przygotowane przez redakcję "Małego Gościa Niedzielnego".

Roraty z ordynariuszem

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy