Nowy numer 08/2024 Archiwum

Troska o najcenniejsze zabytki w regionie

Ruszyła kolejna edycja programu #ŁódzkieRatujeZabytki. Tym razem ze zwiększoną kwotą maksymalnego dofinansowania do 150 tys. zł.

W poprzednich 20 edycjach na ochronę i rewitalizację zabytków regionu przyznano 884 dotacje na łączną kwotę ponad 56 mln zł. Tylko w ostatnich 5 latach Sejmik Województwa Łódzkiego udzielił wsparcia o wartości ponad 40 mln zł. - Wspieramy prace, które chronią nasze dziedzictwo kulturowe, przyczyniając się do zachowania unikatowej historii Łódzkiego - podkreśla Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Efekty są widoczne. Przykładem mogą być m.in. prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkowej dekoracji malarskiej polichromii stropu kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i Męczennicy w Korczewie. Odnowiono również archikolegiatę w Tumie, kościół parafialny w Sulejowie-Podklasztorzu, Muzeum w Oporowie, Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

O dotację może wystąpić każdy, kto zarządza obiektem wpisanym do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Dofinansowanie obejmuje prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane, w tym prace projektowe i badawcze, czynności konserwatorskie, restauratorskie, budowlane, nakłady materiałowe i montażowe.

Zgłoszenia można składać do 21 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy