W środę 10 stycznia 35 uczniów wzięło udział w diecezjalnym etapie 34. Olimpiady Teologii Katolickiej. Konkurs odbył się w budynku łowickiego seminarium. Trzech laureatów, których nazwiska poznamy w przyszłym tygodniu, będzie reprezentowało diecezję łowicką w etapie ogólnopolskim.
Olimpiada Teologii Katolickiej jest konkursem dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Składa się z trzech etapów - szkolnego, diecezjalnego i ogólnopolskiego. Jej organizatorem jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a współorganizatorem - co roku inna diecezja. Tym razem radomska. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: "Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła".
Zwycięzcy etapu szkolnego przed przystąpieniem do pisania testu spotkali się w kaplicy, gdzie ks. Sławomir Sobierajski, wikariusz biskupi, poprowadził krótką modlitwę. Zasady olimpiady przypomniał ks. Tomasz Jackowski, koordynator OTK w diecezji łowickiej. Później, już w auli, uczniowie rozpoczęli rywalizację. Zmagania w etapie diecezjalnym polegały na rozwiązaniu, w ciągu 45 minut, testu pisemnego oraz odpowiedzi na otwarte pytania, sprawdzające stopień przyswojenia wiadomości na podstawie wskazanych lektur.
Po krótkiej przerwie słowo do uczestników skierował bp Andrzej F. Dziuba. - Nauczanie społeczne to wielki dział posługi Kościoła. Już na kartach Pisma Świętego, w listach św. Pawła, widzimy coś, co było rewolucją społeczną w Imperium Rzymskim, które osadzone było na niewolnictwie. Niewolnicy byli przeznaczeni do pracy. Święty Paweł mówił, że tak nie jest, że każdy jest równy - mówił bp Dziuba. - Nauczanie społeczne w Kościele było obecne od początku i jest obecne dziś. Jest to bardzo trudne, bo nauczanie społeczne Kościoła często jest w spotkaniu z nauczaniem "innym". My mówimy o szacunku do człowieka, a inni mówią: chorych trzeba eksterminować, bo oni nic nie dodają do PKB. Tymczasem Kościół w nauczaniu społecznym przede wszystkim mówi o szacunku do każdego człowieka, a potem mówi o szacunku do najmniejszej społeczności, jaką jest rodzina. To też nauczanie społeczne. Myślę, że dotknęliście bardzo ważnych sfer życia i tego, co jest ważne w relacjach społecznych - mówił biskup.
Na koniec podziękował uczestnikom za zaangażowanie, poświęcony czas na przygotowanie się do OTK. Słowa wdzięczności skierował także do katechetów, duszpasterzy. Hierarcha wręczył wszystkim dyplomy za uczestnictwo i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.
Nazwiska zwycięzców opublikujemy na naszej stronie i w mediach społecznościowych.