Nowy numer 08/2024 Archiwum

8. rocznica sakry bp. Wojciecha Osiala

8 lat temu, 4 lutego 2016 roku, w łowickiej bazylice katedralnej odbyły się święcenia biskupie ks. Osiala, którego papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym diecezji łowickiej.

Głównym konsekratorem był ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Współkonsekratoratami - abp Celestino Migliore, ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, i abp Marek Jędraszewski, ówczesny metropolita łódzki.

Biskup Wojciech Osial na zawołanie biskupie wybrał zdanie: "Dominus cor intuetur!" (Pan patrzy w serce!). Pochodzi ono z biblijnego opisu namaszczenia króla Dawida przez Samuela. W herbie bp. Osiala znajduje się pelikan karmiący własną krwią pisklęta. Chrześcijaństwo postrzega pelikana jako symbol Chrystusa. Karmienie krwią i oddawanie własnego życia jest znakiem miłosierdzia. Gniazdo gromadzące pisklęta to symbol Kościoła, wspólnoty i rodziny. Wybór nawiązuje również do rodzinnego miasta Łowicza, w którego herbie znajdują się dwa pelikany.

Hierarcha od 2021 roku jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

W tym wyjątkowym dniu życzymy księdzu biskupowi wielu łask od Pana. Życzymy otwarcia na dary i natchnienia Ducha Świętego, a także opieki Najświętszej Maryi Panny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy