Dziś we wszystkich parafiach sprawowane są Msze św. w intencji chorych, cierpiących, umierających, a także ich rodzin, które towarzyszą swoim bliskim w chorobie.
W niedzielę 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, w parafiach, a także we wszystkich 9 szpitalach diecezji, hospicjach modlono się w intencji chorych i pracowników służby zdrowia.
W Światowym Dniu Chorego, który został ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1992 r., w kaplicach przy stole eucharystycznym stanęli nie tylko księża kapelani, ale także księża dziekani. W Rawie Mazowieckiej Mszy św. w kaplicy Szpitala Świętego Ducha przewodniczył i homilię wygłosił ks. Bogumił Karp, dziekan rawski. Liturgię koncelebrowali kapelan o. Krzysztof, pasjonista, oraz ks. Konrad Świstak, proboszcz parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po Mszy św. zgromadzeni w kaplicy pacjenci przyjęli sakrament namaszczenia chorych. Po Eucharystii kapłani odwiedzili chorych na wszystkich oddziałach, udzielając sakramentu chorych oraz Komunii św. Każdy otrzymał także pamiątkowy obrazek. Zatrzymując się przy łóżkach chorych, duchowni dodawali im otuchy i wspierali rozmową.
- To dla nas ważny dzień. To swego rodzaju przedłużenie powszedniego współdziałania szpitala z kapelanami, które daje doskonałe efekty - podkreślała Małgorzata Leszczyńska, dyrektor szpitala. Przywołując tegoroczne orędzie Franciszka na Światowy Dzień Chorego, zgodziła się ze stwierdzeniem papieża, że "pierwszą formą opieki, jakiej potrzebujemy w chorobie, jest bliskość pełna współczucia i czułości. Dlatego opieka nad chorym oznacza przede wszystkim troskę o jego relacje, wszystkie jego relacje z Bogiem, z innymi - rodziną, przyjaciółmi, pracownikami służby zdrowia - ze stworzeniem, z samym sobą. (...) I wszyscy jesteśmy wezwani do zaangażowania się, aby tak się stało".
Warto wspomnieć, że w Polsce działa prawie 900 szpitali ogólnych, dysponujących ponad 164 tys. łóżek, co oznacza, że na jedno łóżko przypada 230 mieszkańców. W polskich szpitalach leczy się rocznie ok. 7 mln pacjentów. Dla przypomnienia - w 2023 r. w Szpitalu Świętego Ducha w Rawie leczono niemal 7 tys. pacjentów, głównie z powiatu rawskiego. Ogółem wykonano najwięcej operacji w ciągu 12 miesięcy w całej historii szpitala - łącznie 1841.
Szpital im. Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej to nowoczesna placówka z pięcioma oddziałami: chirurgii, pediatrycznym, chorób wewnętrznych, położniczo-ginekologiczno-noworodkowym, gruźlicy i chorób płuc oraz Ambulatoryjną Opieką Specjalistyczną, posiadającą poradnie: kardiologiczną, chirurgiczną, położniczo-ginekologiczną, ortopedyczną, onkologiczną, okulistyczną dla dzieci i dorosłych, gruźlicy i chorób płuc, uzależnień, a ponadto Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.
Msze św. sprawowano także w pozostałych 8 szpitalach na terenie diecezji.