Nowy numer 15/2024 Archiwum

Rocznica śmierci biskupa

W 5. rocznicę śmierci bp. Alojzego Orszulika, pierwszego ordynariusza łowickiego, pamiętano o zmarłym w modlitwach.

W środę 21 lutego w bazylice katedralnej w Łowiczu Mszę św. o godz. 18 sprawowano w intencji bp. Orszulika. Eucharystii przewodniczył bp Wojciech Osial. Z hierarchą Eucharystię koncelebrowali księża: Stanisław Plichta, Stanisław Majkut, Dariusz Kuźmiński, Jerzy Swędrowski, Wiesław Skonieczny oraz Rafał Woronowski. Za duszę zmarłego modlili się także siostry zakonne, przedstawicie wspólnot i ruchów, w tym Konfraternia św. Wiktorii, oraz wierni.

- Każdy potrzebuje modlitwy po śmierci. Bez wyjątku. Także biskupi potrzebują modlitwy, dlatego tym bardziej dziękuję za to, że jesteście. To jest znak naszej wiary i naszej ludzkiej wdzięczności wobec tych, o których chcemy pamiętać, których już nie ma pośród nas - mówił na progu homilii bp Osial. Hierarcha wspomniał jedną z ostatnich rozmów z bp. Orszulikiem. - Ksiądz biskup już odczuwał zbliżające się odejście. I wtedy mówił mi o przemijaniu i palcem wskazywał na niebo i cytował Ewangelię: "W domu Ojca mego jest mieszkań wiele". To bardzo zapamiętałem, bo to były jedne z ostatnich wypowiedzianych słów. Jego zasługi dla naszej diecezji i Kościoła w Polsce są bardzo duże. I pewnie historia będzie to wszystko opisywać. Chciałbym podkreślić jego wielką miłość do Kościoła. On bardzo kochał Kościół powszechny i łowicki. Bardzo szybko utożsamił się z nami. Cieszył się radościami, smucił się naszymi troskami - wspominał celebrans.

Rocznica śmierci Hierarchy

Rocznica śmierci Hierarchy

Rocznica śmierci Hierarchy

W rocznicę śmierci hierarchy bp Osial wraz z siostrami i kapłanami zeszli do krypty, w której spoczywa bp Orszulik. Przy grobie pierwszego pasterza, po krótkiej modlitwie, zostały zapalone znicze i złożone kwiaty.

Alojzy Orszulik urodził się 21 czerwca 1928 r. w Baranowicach. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył w 1965 r., a święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1957 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Studia kontynuował na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL. W 1962 r. został skierowany do pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski. Od 1968 r. był kierownikiem Biura Prasowego Episkopatu Polski. Z nominacji papieża Pawła VI był konsultorem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Sakrę biskupią otrzymał 8 grudnia 1989 r. w Siedlcach z rąk prymasa kard. Józefa Glempa. Jako swoje zawołanie biskupie przyjął: "Christo in aliis servire" (Służyć Chrystusowi w innych). 25 marca 1992 r., po erygowaniu diecezji łowickiej, został nominowany jej ordynariuszem. Ingres do łowickiej katedry odbył 12 kwietnia tego samego roku. Diecezją łowicką zarządzał do 2004 roku.

Do domu Ojca odszedł 5 lat temu 21 lutego, w wieku 90 lat, w tym 62 przeżytych w kapłaństwie i 30 w biskupstwie. Zgodnie z życzeniem, jego ciało spoczęło w krypcie bazyliki katedralnej w Łowiczu, obok 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy