Nowy numer 15/2024 Archiwum

Biskup Andrzeja F. Dziuba przechodzi na emeryturę

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Andrzeja F. Dziuby z posługi biskupa łowickiego. Administratorem apostolskim sede vacante został mianowany biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Tomasz Osial - poinformowała dzisiaj w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ojciec Święty Franciszek przyjął dzisiaj rezygnację biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby, który złożył ją na prośbę Stolicy Apostolskiej. Jak czytamy w komunikacie, powodem rezygnacji są "stwierdzone trudności w zarządzaniu diecezją, a w szczególności zaniedbania w prowadzeniu spraw o wykorzystanie seksualne popełnione przez niektórych duchownych wobec osób niepełnoletnich; co potwierdziło postępowanie prowadzone przez Stolicę Apostolską w oparciu o dokument papieski Vos estis lux mundi".

Administratorem apostolskim sede vacante został mianowany biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Tomasz Osial.

W.T. Osial urodził się 19 listopada 1970 roku. Święcenia prezbiteratu przyjął  25 maja1995 r., a biskupie 4 lutego 2016 r. Jego dewizą biskupią jest zdanie: Dominus cor intuetur (Pan patrzy na serce).

Biskup Osial jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Jest także członkiem Komisji Duszpasterstwa oraz członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Warto wspomnieć, że administrator apostolski sede vacante (stolicy wakującej) mianowany jest przez Stolicę Apostolską, a jego urząd jest tymczasowy, do wyłonienia nowego biskupa diecezjalnego.

Poniżej komunikat

N. 505/24

K O M U N I K A T

Ojciec Święty Franciszek:

  1. Przyjął rezygnację biskupa Andrzeja DZIUBY z posługi biskupa łowickiego.
  2. Mianował administratora apostolskiego diecezji łowickiej sede vacante w osobie biskupa pomocniczego tejże diecezji Wojciecha Tomasza OSIALA.

Warszawa, 9 marca 2024 roku

 + Antonio Guido Filipazzi
Nuncjusz Apostolski

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy