Nowy numer 15/2024 Archiwum

Drogi Krzyżowe ulicami miejscowości

Od lat w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową na ulicach miast odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Nie inaczej było 22 kwietnia.

Wierni m.in. z Łowicza, Skierniewic, Sochaczewa, Żyrardowa, Kutna, Łęczycy, Giżyc, Kocierzewa, Łyszkowic ponieśli krzyż ulicami swoich miejscowości.

W Łowiczu nabożeństwo rozpoczęło się w katedrze, skąd wierni przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, następnie ulicą Zduńską udali się na Nowy Rynek i ulicą Stanisławskiego w stronę kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. Razem z wiernymi modlił się bp Wojciech Osial. Tegoroczne rozważania Drogi Krzyżowej przygotował ks. Jacek Zieliński, wikariusz parafii katedralnej. Koncentrowały się wokół rodziny, trudności w relacjach między małżonkami, rodzicami i dziećmi. Przy każdej stacji krzyż na swoje ramiona brali przedstawiciele innych wspólnot, stanów m.in.: strażacy, samorządowcy, pracownicy ochrony zdrowia, nauczyciele, siostry zakonne, kapłani, matki i ojcowie. Ostatnia stacja miała miejsce przed kościołem Chrystusa Dobrego Pasterza, gdzie głos zabrał bp Wojciech Osial. Hierarcha dziękował wszystkim za obecność, modlitwę i świadectwo wiary.

W Łowiczu z wiernymi modlił się bp Wojciech Osial.   W Łowiczu z wiernymi modlił się bp Wojciech Osial.
Archiwum Radio Victoria

Drogi Krzyżowe ulicami miejscowości Drogi Krzyżowe ulicami miejscowości

Także w Łęczycy wierni ponieśli krzyż ulicami miasta. Swoją wędrówkę rozpoczęli w parafii św. Andrzeja Apostoła. W przygotowanie nabożeństwa włączyli się druhny i druhowie z OSP oraz służba liturgiczna. W drodze krzyż ponieśli członkowie wspólnot parafialnych m.in. neokatechumenatu, Domowego Kościoła, kół różańcowych a także dzieci, młodzież, rodziny. Tradycyjnie obecni byli także mężczyźni w szlacheckich strojach, którzy w ten sposób podkreślali, wagę wydarzenia. Podczas drogi wierni w skupieniu słuchali rozważań zastanawiając się nad swoim życiem, wiarą i miłością Boga.

Rzesze wiernych modliły się na ulicach Łęczycy.   Rzesze wiernych modliły się na ulicach Łęczycy.
Archiwum parafii

Drogi Krzyżowe ulicami miejscowości

W Krośniewicach Droga Krzyżowa, rozpoczęła się po wieczornej Mszy św. Przeszła ona ulicami: Targową, Sikorskiego, Poznańską, Sienkiewicza, 3-go Maja do Targowej i do kościoła. Jak zwykle trasę zabezpieczali policjanci. Modlitwa na ulicach parafii była okazją do dania świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa.

Parafialna Droga Krzyżowa przeszła także ulicami Makowa. Krzyż podczas stacji ponieśli mieszkańcy poszczególnych ulic i miejscowości. Jak zwykle nie zabrakło strażaków, ministrantów. Przed Drogą Krzyżową podczas Mszy świętej o 17.30 grupa wiernych włączyła się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

W Skierniewicach rozważania 14 stacji prowadzono na ulicach parafii: Najświętszego Serca Pana Jezusa na Widoku, Niepokalanego Serca NMP, a także parafii św. Jakuba Apostoła. W ostatniej rozważania przygotował ks. Tomasz Muszyński. Potężny drewniany krzyż ponieśli i refleksję przy kolejnych stacjach czytali na zmianę mężczyźni i kobiety. Przy każdej stacji przepraszano Jezusa za konkretne grzechy, negatywne postawy, czy zaniedbania.

Po raz kolejny w Drodze Krzyzówej ulicami Skierniewic uczestniczyli wierni z parafii św. Jakuba Ap.   Po raz kolejny w Drodze Krzyzówej ulicami Skierniewic uczestniczyli wierni z parafii św. Jakuba Ap.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

We wszystkich wspólnotach w modlitwie uczestniczyła także duża grupa wiernych. Także tam uczestnicy z ogromnym wzruszeniem przyjmowali krzyż na swoje ramiona. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy