Potwierdzili swoją wiedzę o liturgii

Młodzi łowiczanie uczestniczyli w finale IX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej. Finaliści nie kryli radości, katecheci - dumy.

Adrian Tomaszkiewicz z ZSP CKZ im. Tadeusza Kościuszki, Mateusz Kotlarski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego i Szymon Pawlata, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, uczestniczyli w finale IX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej Trzej ambitni uczniowie z Łowicza wykazali się nie tylko wiedzą, ale i pasją do liturgii i teologii, tym samym potwierdzając, że młodzież może być głęboko zaangażowana w życie duchowe.

Zmagania finałowe konkursu odbyły się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie. Adrian i Mateusz kwalifikacje do OKWL przeszli w swoich szkołach. Przygotowywali ich odpowiednio katecheci Piotr Sumiński i Maryla Białas. Szymon zaś do Konkursu zakwalifikował się w swojej parafii.

Finał konkursu odbył się w historycznych murach WSD. Adrian i Mateusz oraz Szymon, który do konkursu zakwalifikował się w swojej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Łowiczu, pokazali, że zaangażowanie i ciężka praca mogą prowadzić do znakomitych rezultatów.

W pierwszym etapie konkursu wzięli udział uczniowie z 997 szkół ponadpodstawowych i 226 podstawowych, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu tematyką liturgiczną wśród młodzieży. Nasza łowicka trójka, reprezentująca nie tylko swoje szkoły, parafie i diecezję, ale i cały region, wykazała się nie tylko wiedzą. Wszyscy trzej w swoich parafiach angażują się w Liturgiczną Służbę Ołtarza - Adrian i Mateusz są lektorami i ceremoniarzami, pierwszy w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, drugi - w parafii katedralnej, a najmłodszy Szymon jest ministrantem w katedrze.

Pobyt w Krakowie, mieście o bogatej historii i kulturze, był dla chłopców nie tylko okazją do rywalizacji, ale i do osobistego rozwoju, nawiązania nowych znajomości oraz pogłębienia swojej duchowości. Inspiracją do udziału w konkursie była chęć dzielenia się miłością do teologii i liturgii, a także pragnienie popularyzacji tej wiedzy wśród rówieśników.

Wszyscy z entuzjazmem i determinacją patrzą w przyszłość, rozważając kolejny udział w OKWL. Katecheta P. Sumiński, ma nadzieję, że to dopiero początek drogi, która może prowadzić do kolejnych osiągnięć w sferze duchowej i intelektualnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..