Z matką na ramionach

W 35. rocznicę beatyfikacji bł. Franciszki Siedliskiej jej duchowe córki, a także bp Wojciech Osial, kapłani, czciciele i sąsiedzi dziękowali Bogu za jej życie i wstawiennictwo.

Uroczystości rocznicowe odbyły się w dwóch miejscowościach związanych z błogosławioną, założycielką zgromadzenia nazaretanek. Okragła rocznica, upamiętniająca wpisanie jej do grona błogosławionych przez św. Jana Pawła II 23 kwietnia 1989 r., zgromadziła wiernych z całej Polski.

W kaplicy w Roszkowej Woli, miejscu urodzenia błogosławionej, zgromadzili się wierni z dekanatu oraz pielgrzymi z różnych zakątków kraju, głównie z parafii, gdzie posługują duchowe córki Franciszki. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Osial, który w homilii podkreślił duchową siłę błogosławionej. W modlitwie uczestniczyli także lokalni kapłani, czciciele błogosławionej oraz jej sąsiedzi, którzy do dziś w wielu potrzebach zwracają się do niej po pomoc.

Po liturgii wierni wyruszyli na pielgrzymi szlak, który prowadził z Roszkowej Woli do Żdżar - miejsc, które były świadkami dzieciństwa i młodości F. Siedliskiej. Przez całą drogę, niosąc relikwie błogosławionej, pielgrzymi modlili się Różańcem, upraszając łaski za przyczyną Świętej Rodziny z Nazaretu.

W kościele parafialnym w Żdżarach uczestnicy mogli ucałować relikwie błogosławionej. Na zakończenie uroczystości s. Wiesława Hyzińska, przełożona prowincjalna prowincji warszawskiej, podziękowała wszystkim za wspólne duchowe wędrowanie z Franciszką. - Kiedy modlimy się do niej, stajemy się jedną rodziną, bo ona jest naszą matką - mówiła s. Wiesława.

Ostatnim punktem była agapa, podczas której uczestnicy mogli dzielić się swoimi doświadczeniami.

Przypomnijmy. Franciszka Siedliska, znana również jako Maria od Jezusa Dobrego Pasterza, urodziła się 12 listopada 1842 r. w Roszkowej Woli, w rodzinie szlacheckiej. Od młodych lat wykazywała się głęboką wiarą i zaangażowaniem w życie religijne. Jej droga do założenia zgromadzenia była pełna wyzwań. W 1875 r., po wielu trudnościach i przeciwnościach, w Rzymie założyła Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, które za wzór stawiało sobie naśladowanie życia rodzinnego Maryi, Józefa i Jezusa.

Jej praca i duchowe dziedzictwo szybko rozprzestrzeniły się i zyskały międzynarodowy charakter. Franciszka Siedliska zmarła 21 listopada 1902 r. w Rzymie, a jej życie i działalność były inspiracją dla wielu osób w Kościele. Beatyfikacja Franciszki odbyła się 23 kwietnia 1989 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..