Zachwycające miejsca w Łódzkiem czekają na głosy!

Magazyn "National Geographic Traveler" wyróżnił trzy wyjątkowe atrakcje z województwa łódzkiego w swoim plebiscycie "Cuda Polski". Wśród nich znajdują się dwa miejsca z diecezji łowickiej, na które można oddawać głos.

W plebiscycie "Cuda Polski", którego organizatorem jest NGT, nominowane zostały m.in. podziemna trasa turystyczna w bazylice katedralnej w Łowiczu oraz Pałac w Nieborowie.

Podziemna trasa turystyczna w bazylice katedralnej w Łowiczu to prawdziwa podróż w czasie. Krypty, które były tworzone od XVI do XVIII wieku, połączono niemal 100-metrowym korytarzem, tworząc fascynującą trasę. W podziemiach katedry spoczęło 12 prymasów Polski, a odwiedzając to miejsce, możesz zbliżyć się do historii miasta oraz dowiedzieć się więcej o związkach prymasów z Łowiczem. Jak czytamy na oficjalnej stronie Muzeum Diecezji Łowickiej "Powszechne były pochówki w podziemiach kościoła, jednak tylko nieliczni dostępowali tego zaszczytu. Byli to duchowni, związani z daną świątynią, później osoby świeckie oraz ich rodziny zasłużone dla danej społeczności. Prace nad udostępnieniem krypt do zwiedzania prowadzone były w latach 2015-2020. Działania wykonywano od góry, po starannym wydzieleniu części wnętrza kościoła. Dzięki temu można było bez przerwy prowadzić posługę duszpasterską. Oprócz działań budowlanych, architektonicznych, archeologicznych były prowadzone badania konserwatorskie".

Pałac w Nieborowie - Projekt Tylmana z Gameren - to prawdziwa perła architektoniczna. Od 1774 roku pałac należał do księcia Michała Hieronima Radziwiłła, który zgromadził tu bogatą kolekcję dzieł sztuki, w tym obrazy mistrzów europejskich: holenderskich, niemieckich, włoskich i hiszpańskich. Ponadto znajduje się tam zbiór rycin, unikatowych starodruków oraz mebli i sztuki zdobniczej, takiej jak srebra, porcelana, szkła i tkaniny. Ciekawostką jest to, że pałac pełnił różne funkcje na przestrzeni wieków, w tym bywał letnią rezydencją, szpitalem wojskowym, a nawet siedzibą PGR. Każda z tych zmian dodaje kolejne warstwy do jego bogatej historii. To miejsce to skarbnica kultury i historii.

Jak głosować? - To proste! Wystarczy wejść na stronę www.national-geographic.pl/cuda-polski/2024/lodzkie i oddać swój głos na podziemną trasę turystyczną w bazylice katedralnej w Łowiczu lub na Pałac w Nieborowie. Każdy głos ma znaczenie w walce o tytuł jednego z "Cudów Polski".

Głosując, nie tylko wspieramy promocję lokalnych atrakcji, ale także przyczyniamy się do rozwoju turystyki i kultury w regionie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..