12 łóżek dla rodziców hospitalizowanych dzieci

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. St. Rybickiego w Skierniewicach zwiększy się komfort rodziców przebywających przy swoich dzieciach na oddziale pediatrycznym. Fundacja Ronalda McDonalda i franczyzobiorcy McDonald’s Polska podarowali skierniewickiej placówce 12 specjalistycznych łóżek.

Specjalnie zaprojektowane i wykonane łóżka pełnią już swoje zadanie na oddziale dziecięcym. Korzystają z nich rodzice dzieci, które często w szpitalu przebywają od kilku dni do kilkunastu tygodni.

- Pobyt dziecka w szpitalu to poważny stres. Gdy do tego dochodzi niewyspanie, ból pleców, karku, głowy, trudniej o powstrzymanie emocji, zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa. Mam doświadczenie 3-tygodniowego spania na krześle, z głową opartą o kant łóżka. Teraz, gdy są te łóżka, mój komfort zdecydowanie się poprawił, a dzięki temu i moje dziecko jest spokojniejsze, mniej odczuwa moje napięcia - mówi Sylwia, mama 6-letniej Igi. 

12 łóżek zostało zaprojektowanych i wykonanych specjalnie na zlecenie Fundacji Ronalda McDonalda i franczyzobiorców McDonald's Polska, którzy biorą udział w projekcie "Złoty sąsiad", wspierającym społeczności lokalnych. Dzięki temu w 2023 r. aż 250 łóżek trafiło do szpitali w 36 miastach w Polsce.

Skierniewicki oddział sieci restauracji również bierze udział w programie, dzięki temu mogło dziś oficjalnie przekazać specjalistyczne wsparcie dla rodziców.

Zgodnie z polskim prawem, rodzice mają możliwość bezpłatnego przebywania z dzieckiem w szpitalu. Jest również zapis o zapewnieniu im godziwych warunków. W poszczególnych placówkach wygląda to różnie.

- Do tej pory rodzice korzystali z krzeseł, były też fotele, ale z czasem, niestety, musieliśmy z nich zrezygnować ze względu na ich wysłużony wygląd i warunki sanitarne - mówi lek. pediatra Ewelina Cybulska. 

Nowe łóżka zaprojektowane są tak, by służyły również jako fotele, a dzięki zamontowanym koszykom, pozwalają na przechowywanie potrzebnych rzeczy. Znajdują się w każdej sali, gdzie hospitalizowane są dzieci. 

- Wierzymy, że dzieci szybciej dochodzą do zdrowia, gdy obok mają kochających, wspierających i wypoczętych rodziców. Wśród haseł, które nam przyświecają, jest także to: "Aby rodzina mogła być razem". Wygoda i komfort też mają znaczenie, gdy mowa o hospitalizacji. Niech służą - mówiła podczas konferencji Aneta Czaplicka, franczyzobiorca McDonald's. 

Słowa pani Anety potwierdza dyrektor szpitala Paweł Błasiak, który nie ukrywa, że wszelkie inicjatywy mieszkańców, fundacji, stowarzyszeń, przyjaciół są na wagę złota.

- Dwa lata temu dzięki Fundacji Polsat udało się od nowa stworzyć przyjazny, bezpieczny oddział dziecięcy. Dziś kolejne wsparcie, za które serdecznie dziękuję, bo to wpisuje się w idee szpitala, by stał się miejscem, w którym nie ma dodatkowego lęku, strachu, niepokoju spowodowanego warunkami sanitarnymi, brakiem komfortu czy brakiem możliwości godnego spędzania czasu - mówił dyrektor WSZ. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..