Biskup senior Andrzej F. Dziuba wprowadził do Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej nowych kanoników.
We wtorek 21 maja w siedzibie kapituły - zabytkowej archikolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie - odbyła się uroczysta instalacja nowych kanoników kapituły łęczyckiej. Elementem obrzędów było ucałowanie przez kanonika ołtarza, zajęcie należnego mu miejsca w stallach, a także złożenie homagium biskupowi, co jest wyrazem wierności i jedności z ordynariuszem diecezjalnym.
Spotkanie rozpoczęło się oddaniem czci Jezusowi w Najświętszym Sakramencie. Uroczystość poprowadził i dekret biskupi z nominacjami odczytał ksiądz Stanisław Banach, prepozyt kapituły. Warto wspomnieć, że godność kanonika nadaje biskup diecezjalny kapłanom odznaczającym się nauką i prawością życia, którzy chwalebnie wypełniają swoją posługę. Godność ta daje silniejsze poczucie łączności z dziejami i dziejami Kościoła łowickiego poprzednich pokoleń.
Z kanoników honorowych z Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej do kanoników gremialnych zostali podniesieni: ks. Henryk Andrzejewski, proboszcz w parafii Świętego Kazimierza w Radziejowicach i ks. Mariusz Zembrzuski, proboszcz w parafii Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście. Do kanoników honorowych Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej włączeni zostali: ks. Zbigniew Kaliński, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Budziszewicach, ks. Dariusz Krokocki, dyrektor Caritas diecezji łowickiej, ks. Józef Paciorek, proboszcz parafii św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty w Bednarach, ks. Andrzej Sałkowski, proboszcz parafii św. Józefa w Sannikach, oraz ks. Zbigniew Żądło, proboszcz parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Sochaczewie.
Warto wspomnieć, że od pierwszej wzmianki o archidiakonacie łęczyckim, który został ustanowiony przy kolegiacie w Tumie, minęło już ponad 800 lat. Niewykluczone, że istniał od momentu erygowania tumskiej świątyni w 1161 roku. Kapituła łęczycka została po kasacie przywrócona i kontynuuje tę wielką historię. Z jej grona wyszło wielu biskupów, wielu dostojnych kanoników posługiwało na dworach królewskich, nie tylko w Polsce.