Tysiące kwiatów, krzewów i ziół. Najnowsze trendy w dziedzinie hodowli, pielęgnacji i uprawy roślin. Warsztaty rękodzielnicze, kulinarne i różnorodność bogactwa Łódzkiego - to i jeszcze więcej złożyło się na kolejną odsłonę Festiwalu Ogrodniczego "Województwo Łódzkie Ogrodem Polski", który w sobotę 8 czerwca miał miejsce w Nieborowie.
Muzeum w Nieborowie i Arkadii Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie od trzech lat szczyci się tytułem miejsca certyfikowanego w projekcie „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”.
Mając na uwadze jego walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe również od trzech lat odbywa się tam Festiwal Ogrodniczy. Dziś (8 czerwca) do ogrodów przy Pałacu Radziwiłłów przyjechało kilka tysięcy osób, zafascynowanych roślinami rodzimymi i tymi, które w Polsce mogą cieszyć oczy, przy dużym zaangażowaniu właścicieli.
- Żona uparła się na bananowca, nie ma rady, muszę go jakoś zmieścić do samochodu i przewieźć do Poznania, bo właśnie stamtąd przyjechaliśmy - mówi Hubert Kłopucki. - Uwielbiamy ten festiwal. Pierwszy raz byliśmy w ubiegłym roku, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że takie wydarzenia istnieją. Przyjechaliśmy zwiedzać Pałac Radziwiłłów, a wróciliśmy z sadzonkami róż, cebulkami peonii i tulipanów. W tym roku lepiej się przygotowaliśmy, ale patrząc na rozmach, to jednak trzeba było wziąć przyczepkę - dodaje z humorem.
Rzeczywiście, liczba roślin była imponująca. Od ziół, przez cebule i sadzonki kwiatów, aż po okazałych rozmiarów krzewy i drzewa. Każdy znalazł coś dla siebie.
Nie zabrakło także kulinarnej odsłony Festiwalu, w ramach której prezentowano potrawy z wykorzystaniem jadalnych kwiatów, przygotowywano lody oparte na naturalnych składnikach i degustowano potrawy wegańskie.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty rękodzielnicze, zwłaszcza te z robienia naturalnych świec z węzy pszczelej. Magdalena Gorożankin /Foto GośćKolejki ustawiały się na warsztaty rękodzielnicze z tworzenia flower boxów i świec z wosku pszczelego. Odwiedzający chętnie korzystali także z zadań, ciekawostek, quizów przygotowanych przez wystawców z terenu województwa łódzkiego. Wśród nich liczną grupę stanowili przedstawiciele Parków Krajobrazowych, szkół tematycznych i jednostek współpracujących z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.
Festiwal Ogrodniczy to także konferencje popularno-naukowe. Te odbyły się w kilku odsłonach, przybliżając kwestie pielęgnacji krzewów, używania kwiatów jadalnych w kuchni i zastosowania ziół w lecznictwie.
Wśród zaproszonych gości był m.in. dr Artur Zagajewski, który nie szczędził rad zainteresowanym uprawą i pielęgnacją roślin, zwłaszcza róż. Magdalena Gorożankin /Foto GośćGościem festiwalu był także dr Artur Zdrojewski z wykształcenia gleboznawca po SGGW, przez kilka lat pracował w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, znany z programów telewizyjnych poświęconych tematom ogrodnictwa.
W trakcie Festiwalu prezentowano także filmy ukazujące zabytki architektury i przyrody, które znajdują się w Łódzkiem. Spotkanie zwieńczył koncert "Piosenki filmowe" w wykonaniu Grohman Orkiestra & Bartka Grzanka.