W 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Łowiczu po uroczystej Eucharystii nie zabraknie złożenia kwiatów pod pomnikiem papieża. Pomnik ustawiony w 2000 r. na Starym Rynku to nie jedyna statua Ojca Świętego w diecezji. W wielu miejscowościach wysiłkiem mieszkańców wznoszono jego podobizny.
Do momentu śmierci Jana Pawła II w 2005 roku w Polsce powstało ponad 230 posągów przedstawiających papieża Polaka. W latach 2005–2009 ustawiono kolejnych
Nie tylko pomników, ale także pamiątkowych kamieni i tablic nie brakuje na terenie diecezji łowickiej. Co zrozumiałe, ze względu na wizytę Ojca Świętego w Łowiczu, najwięcej ich można doliczyć się w sercu diecezji. Tam pamiątkowe głazy ustawiono w kilku lokalizacjach. Pierwszy pamiątkowy głaz przypomina miejsce celebry. Umieszczony na nim napis informuje o wizycie papieskiej.
Stosowny kamień i tablicę umieszczono także w pobliżu miejsca, z którego startował papieski helikopter. Na tablicy czytamy: "Miejsce pożegnania Papieża Polaka Świętego Jana Pawła II z Ziemią Łowicką w dniu 14 czerwca 1999 r.". Głaz i tablica są dobrze widoczne z przebiegającej obok DK14. Pomysł ustawienia obelisku wypłynął od grupy mieszkańców ulic Blich i Zamkowej. Jego powstanie poparły władze miasta.
Pamiątkowa tablica mówiąca o wizycie zawisła także na ścianie miejskiego Ratusza. O modlitwie papieża w katedrze łowickiej i podniesieniu świątyni do rangi bazyliki mniejszej informuje tablica w posadzce katedry.
W podziękowaniu za wizytę Jana Pawła II w Łowiczu z inicjatywy ówczesnego łowickiego biskupa Alojzego Orszulika, w pierwszą rocznicę papieskich odwiedzin na Starym Rynku odsłonięto pomnik papieża. Autorem figury ukazującej papieża-rybaka z motywem sieci jest rzeźbiarz Stanisław Słonina.
W Łowiczu stanął pomnik Papieża Rybaka.Nie tylko łowiczanie mają miejsca, w których mogą oddawać cześć świętemu papieżowi. Na chwilę zadumy i modlitwę pod pomniki papieskie usytuowane przy świątyniach przychodzą wierni z parafii św. Stanisława w Kutnie czy parafii garnizonowej w Skierniewicach.
Modlące się osoby często można spotkać przy pomnikach papieskich w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie i parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej. W Żyrardowie pomnik poświęcił 7 czerwca 2009 r. bp Andrzej F. Dziuba. Od tamtej pory przed papieżem, który na ornacie ma obraz Jezusa Miłosiernego zatrzymuje się wielu mieszkańców. Przystają i w ciszy wpatrują się w tego, który przez ponad 26 lat kierował Kościołem i zawsze wskazywał na Jezusa.
Idea powstania rawskiej figury zrodziła się po śmierci papieża. Z inicjatywą wzniesienia monumentu w imieniu władz Miasta Rawa Mazowiecka wystąpił ówczesny przewodniczący Rady Miasta Wojciech Skoczek. Inicjatywa spotkała się z powszechną akceptacją. Figura stanęła rok później na placu J. Piłsudskiego, w pobliżu kościoła. Autorem i wykonawcą pomnika jest prof. Czesław Dźwigaj z Krakowa, twórca wielu papieskich pomników.
Rawski pomnik. Dorota Sokołowska /Foto GośćPomnik papieża ma także Sochaczew. Pierwszy monument został odsłonięty w parafii św. Wawrzyńca 16 października 2003 r. w trakcie uroczystości związanych z 25. rocznicą pontyfikatu Ojca Świętego. Jego poświęcenia dokonał bp Alojzy Orszulik. Ustawieni na nim dwaj hierarchowie, papież i kard. Wyszyński, wyglądają tak jakby wyszli akurat z kościoła.
To nie jedyna lokalizacja papieskiej figury w mieście. Druga znajduje się przy kościele św. Józefa Robotnika w Sochaczewie-Chodakowie. Głowa Kościoła stoi tam z wyciągniętymi w górę rękami – geście, doskonale znanym pokoleniu JPII.
Papieża można spotkać także w parafii św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie. Figura Jana Pawła II stanęła tam w miejscu, na które spadła pierwsza bomba podczas nalotu na Mszczonów 6 września 1939 r., był tu wówczas południowo-zachodni róg nieistniejącego dziś placu, dokładnie kamienica z apteką.