Koncert strażackich orkiestr dętych w Spale

Sześć orkiestr z powiatu tomaszowskiego wzięło udział w koncercie, który zgromadził tłumy sympatyków muzyki rozrywkowej, wykonywanej przez strażackie zespoły. Choć każda różna, wszystkie łączy ten sam cel - podtrzymywać tradycje, uświetniać wydarzenia i rozwijać się w gronie pokoleń.

W niedzielę 7 lipca w Spale zebrali się muzycy i sympatycy strażackich orkiestr dętych. Przyjechali z Żelechlinka, Łaznowa, Lubochni, Zawady, Regnowa i Białej Rawskiej. Zagrali najlepiej jak potrafili i towarzyszyli w ważnej chwili ks. Zbigniewowi Kowalczykowi, kapłanowi diecezji łódzkiej, wieloletniemu kapelanowi strażaków powiatu tomaszowskiego, który przechodzi w stan spoczynku, oraz druhom strażakom, którzy w tym dniu zostali odznaczeni medalami.

Koncert rozpoczął się paradnym przemarszem orkiestr przez centrum Spały na plac przy stawie, gdzie wspólnie odegrano hymn Związku Ochotniczych Straży Pożarnych "Rycerze Floriana". Na uroczystość przybyli m.in. minister infrastruktury Dariusz Klimczak, poseł Adrian Witczak i wicewojewoda łódzki Marek Mazur.

Medalami wyróżniono 16 osób. Wśród nich złoty medal "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymał starosta tomaszowski Marek Węgrzynowski. Przechodzący w stan spoczynku ks. Kowalczyk został uhonorowany Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza, nadanym przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Koncert strażackich orkiestr dętych w Spale   Strażackie orkiestry dęte tworzą często pokolenia muzyków - od dziadków, przez rodziców, aż po najmłodszych. Archiwum OSP Glinnik

Koncert orkiestr dętych pozwolił na dobrą zabawę, zapoznanie się z działalnością muzyków, ale także na zaprezentowanie różnorodnego repertuaru i pokazanie, że sława orkiestr dętych nie maleje.

- Kiedyś grać w orkiestrze to był zaszczyt. Później umniejszano ich rolę. Dziś to przestrzeń do rozwijania talentu, niezależnie od wieku, stopnia wykształcenia muzycznego. To miejsce i ludzie, wśród których i z którymi można się rozwijać, spełniać marzenia i zdobywać coraz to nowsze umiejętności. Przecież my nie tylko gramy, ale też ćwiczymy musztrę paradną, często już samym wyglądem i liczebnością uświetniamy wydarzenia patriotyczne, kościelne i rozrywkowe. Jest w nas siła i ona nigdy nie zagaśnie - mówią muzycy.

Uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz podarunki od sponsorów, a spotkanie było też okazją do zaprezentowania kronik strażackich, w których widnieje wiele fotografii ukazujących zaangażowanie strażaków w działania przeciwpożarowe, społeczne i kulturalne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..