Pielgrzymek do niewielkiego kościoła w Suserzu nikt już nie liczy, bo pod tym słowem kryją się nie tylko zorganizowane grupy, ale także indywidualne osoby, które - słysząc o miejscu z łask słynącym - w ciszy i skupieniu wędrują lub przyjeżdżają do Maryi. Od wieków wypraszała cuda, dlatego 15 sierpnia 2014 r. obraz Matki Bożej Suserskiej został ukoronowany koronami papieskimi.
Dziesięć lat później, świętując jubileusz koronacji, przez cały sierpień sanktuarium nawiedzają kolejni wierni, prosząc o wstawiennictwo.
Korony poświęcone w styczniu 2014 r. przez papieża Franciszka zostały nałożone na obraz podczas Mszy św. koronacyjnej, której przewodniczył ówczesny metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, a koncelebrowało ją wielu biskupów z całej Polski.
15 sierpnia 2021 r. kościół w Suserzu ogłoszony został sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Od 172 lat do Matki Boskiej Suserskiej pielgrzymują mieszkańcy Żychlina i okolic w podzięce za uratowanie od zarazy cholery.
W 1852 r. złożyli przysięgę, że będą robić to przez 100 lat. Wiek później, w 1952 r., przysięgę ponowili na kolejne stulecie. Pielgrzymowania nie przerwała nawet II wojna światowa, gdy kościół został zamieniony w magazyn, a na plebanii mieszkali Niemcy.
Obraz Maryi ocalał, zasłonięty wizerunkiem św. Rocha. Nieprzerwanie Matka Boża wysłuchuje próśb, a wierni parafii w Suserzu coraz częściej mówią o cudach. Proboszcz parafii i jednocześnie kustosz sanktuarium ks. Dariusz Szeląg z dużą odpowiedzialnością podchodzi do szerzenia kultu Maryi.
Wierni odpowiadają na prośby i licznie składają świadectwa uzdrowień, wysłuchanych próśb. Te nieustannie spływają, także podczas świętowania jubileuszu, który swoją kulminację miał 15 sierpnia, gdy w sanktuarium ponownie zgromadzili się pielgrzymi z Pacyny, Trębek, Gostynina i Żychlina, a także setki indywidualnych pątników.
10. rocznica koronacji obrazu to także szereg działań kulturalnych i religijnych. Koncert w wykonaniu organisty sanktuarium na Jasnej Górze Marcina Gawędy i sopranistki Ewy Dębowskiej był wstępem do dziękczynienia i wysławiania Maryi.
W południe wierni uczestniczyli w uroczystej sumie pod przewodnictwem administratora apostolskiego diecezji łowickiej bp. Osiala, który w homilii obrazowo wyjaśniał działanie i zasługi Matki Bożej.
Więcej o jubileuszu piszemy w 34. numerze "Gościa łowickiego" na 25 sierpnia.