Prawie 50 tys. osób uczestniczyło w Dożynkach Wojewódzkich w Spale. Na uczestników czekały tradycyjne potrawy, wirtuozyjnie wykonane wieńce dożynkowe oraz liczne konkursy. Wydarzenie nie odbyłoby się, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców. Wśród nich 100 Kół Gospodyń Wiejskich, które przez cały dzień prezentowały bogactwo regionu.
Miejsce spotkania, by dziękować za plony, wybrała marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, która często podkreślała, że chce wracać do tradycji, którą w 1927 r. zapoczątkował prezydent Ignacy Mościcki, organizując pierwsze ogólnopolskie święto plonów.
To właśnie w hołdzie dla tego wydarzenia, kultywowanego także w XXI wieku, razem z gminą Inowłódz i diecezją łowicką Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zorganizował dożynki.
Tradycji nie brakuje w każdym regionie województwa łódzkiego, co doskonale widać było w czasie niedzielnego świętowania. Spotkanie rozpoczęło się na terenie przy kościele Matki Bożej Królowej Korony Polski, gdzie odbyła się Msza św., której przewodniczył bp Wojciech Osial.
Eucharystii przewodniczył bp Osial, który pobłogosławił chleb i wieńce dożynkowe. Urząd Marszałkowski Województwa ŁódzkiegoPo dziękczynnej Eucharystii, barwny korowód na miejsce zabawy zaprowadziła Orkiestra OSP Zawada. W długim przemarszu szli przedstawiciele kilkudziesięciu gmin z terenu województwa, 24 wieńce dożynkowe i kilka tysięcy uczestników.
Starostowie dożynek: Ewa Liźniewicz i Dariusz Pawlik, rolnicy z gminy Inowódz, przekazali chleb dożynkowy marszałek Joannie Skrzydlewskiej i wicemarszałkowi Piotrowi Wojtysiakowi, a oni częstowali nim uczestników święta plonów.
- Chleb, choć różni się w wielu kulturach, od wieków jest podstawą posiłków na całym świecie. Ale nawet ten najbardziej wyszukany, ten najbardziej oryginalny w smaku, podawany w innych krajach, nie smakuje tak, jak nasz, polski. Jadłam, tak, jak wielu z Państwa, chleby z różnych stołów, ale żaden nie dorównywał smakowi kromki świeżego, swojskiego chleba. To smak dzieciństwa. Za tym chlebem, naszym powszednim, za jego kruszyną, tęsknili poeci, tęsknią emigranci. To symbol naszej tradycji, kultury, polskości. To także symbol dożynek, które dziś świętujemy – podkreśliła marszałek Joanna Skrzydlewska.
W roli gospodarza wydarzenia po raz pierwszy wystąpiła Marszałek Joanna Skrzydlewska. Urząd Marszałkowski Województwa ŁódzkiegoDożynki były również okazją do kulinarnej rywalizacji w konkursie "Kulinarne Inspiracje Łódzkiego". Gospodynie mierzyły się w czterech kategoriach. Pierwsze miejsce w kategorii „Dziarskie jarskie” zdobyła „Gruszczonka” przygotowana przez KGW z Lubowidzy, a najlepszym mięsnym specjałem okazał się gulasz z dzika od KGW z Teresewa. Żur ze Stanisławic został laureatem w kategorii „Zupy z chałupy” a kruche niedyszyńskie w kategorii „Słodkie fantazje”.
W czasie świętowania przyznano także wyróżnienia zasłużonych rolników z regionu. Honorowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznane przez MRiRW, wręczył Adam Nowak, podsekretarz stanu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz radny wojewódzki. Otrzymali je: Adam Szulc, Jacek Walczyk, Radosław Śmigielski, Janusz Kwiecień, Wojciech Misztela i Roman Maciejek.
Podkreślając tradycję wydarzenia, nie zabrakło występów zespołów regionalnych, ale i gwiazd wieczoru - Dawida Kwiatkowskiego i Oskara Cymsa.