Unikatowe eksponaty trafiły do Nieborowa

Niezwykle cenne eksponaty z prywatnej kolekcji Radziwiłłów trafiły do Nieborowa. XVI-wieczny gobelin, obraz przedstawiający złoty salon z Hôtelu Lambert i niezwykle rzadką XVI-wieczną tarczę w wieloletni depozyt przekazał Maciej Radziwiłł z Fundacji "Trzy Trąby".

Jak podkreśliła Monika Antczak, kustosz Muzeum w Nieborowie i Arkadii – Każdy z tych trzech eksponatów jest dla Muzeum niezwykle cenny. To jest XVI wiek. Takie rzeczy możemy oglądać na Wawelu – przyznała.

Najbardziej imponujący z nowych nabytków to gobelin o imponujących wymiarach 343 x 467 cm. Wyprodukowany w słynnej wytwórni Oudenaarde przez Pietera Van der Kerckena, gobelin przedstawia bitwę pod Issos z 333 r. p.n.e., gdzie Aleksander Macedoński pokonał perskiego króla Dariusza III. Jego autentyczność potwierdza sygnatura na tkaninie. Gobelin pochodzi z paryskiego domu Zofii Urusov Radziwiłł. Po jej bezpotomnej śmierci w 1889 r., majątek przejęli wierzyciele oraz siostrzenica – księżna Barszczow. Dekoracyjną tkaninę zakupiła do kolekcji Fundacji Trzy Trąby Zofia Radziwiłł w paryskim Maison Jansen. Gobelin jest w doskonałym stanie, wymaga jedynie drobnych prac konserwatorskich, które są obecnie prowadzone w muzealnej pracowni.

Unikatowe eksponaty trafiły do Nieborowa

Kolejnym skarbem jest obraz z połowy XIX wieku, przedstawiający złoty salon z Hôtelu Lambert – miejsca, które po powstaniu listopadowym stało się azylem dla Polaków na emigracji. Rezydencja ta była ośrodkiem polskiego obozu emigracyjnego we Francji, należącym od 1843 r. do rodziny Czartoryskich. – To przepiękny malunek na desce, ukazujący sypialnię książąt Czartoryskich. Prawdopodobnie jest to jedyny wizerunek tego pomieszczenia z tamtego okresu. Malunek wydaje się niedokończony – wciąż widoczne są szkice wykonane ołówkiem, co dodaje mu unikalnego charakteru" – mówi Monika Antczak.

Unikatowe eksponaty trafiły do Nieborowa

Najcenniejszym obiektem jest jednak renesansowa okrągła tarcza rycerska, datowana na drugą połowę XVI w. Tego typu zdobione tarcze, znane we Włoszech jako rotella, były wytwarzane w Mediolanie. Na jej powierzchni widnieje data 1719 oraz herb Sabaudii z inicjałami VA, odnoszący się do czasów panowania Wiktora Amadeusza II (1675–1730). Bogate grawerunki oraz złocenia ogniowe sugerują, że mogła być przeznaczona dla wysokiego rangą dowódcy. Tarcza z kolekcji Fundacji Trzy Trąby uważana jest za unikat w skali Polski. "Takich tarcz zachowało się bardzo niewiele. Jedynie dwie. Podobny egzemplarz znajduje się w Cleveland Museum of Art (CMA) w USA" – dodaje M. Antczak.

Po zakończeniu niezbędnych prac restauratorskich, eksponaty zostaną zaprezentowane na wystawie w marcu 2025 roku w muzeum w Nieborowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..