Sobota 16 listopada 2024 roku na stałe zapisze się w historii diecezji łowickiej. W tym dniu odbył się uroczysty ingres biskupa Wojciecha Osiala do katedry pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Nowy biskup, mianowany przez papieża Franciszka najpierw administratorem apostolskim (9 marca 2024), a następnie biskupem łowickim (12 września 2024), objął pasterską opiekę nad diecezją.
Do Łowicza zjechały tłumy - dostojnicy kościelni, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz wierni z różnych zakątków regionu. Był to dzień pełen wzruszeń, symboliki i duchowego uniesienia, który podkreślił głębokie korzenie wiary i tradycji regionu.
Historyczne wydarzenie rozpoczęło się w Domu Biskupa Łowickiego, gdzie lokalne zespoły ludowe - Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki”, Zespół Śpiewaczy „Ksinżoki” i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” - przywitały zebranych radosnym śpiewem i muzyką. Te grupy, szczególnie bliskie sercu nowego biskupa, wprowadziły obecnych w klimat ludowej tradycji i dziedzictwa ziemi łowickiej. Następnie ruszyła procesja do katedry. Uczestniczyli w niej asysta liturgiczna, poczty sztandarowe i chorągwie, kapłani oraz biskupi, arcybiskupi i kardynałowie. Wśród nich byli nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, oraz bp Wojciech Osial.
Przy wejściu do katedry bp Osial zatrzymał się. Tam ks. Stanisław Poniatowski, dziekan Kapituły Katedralnej Łowickiej podał bp. Osialowi krucyfiks i kropidło z wodą święconą, którą biskup kropił wiernych zmierzając do ołtarza przy śpiewie pieśni: „Ludu kapłański, ludu królewski”.
W ingresie uczestniczyli hierarchowie, kapłani, siostry zakonne i osoby konsekrowane, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu oraz Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Obecni byli także przedstawiciele Kościoła ewangelicko-augsburskiego ze swoim biskupem. Na ingres przybyli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, dyrektorzy instytucji, rektorzy uczelni wyższych, służby mundurowe, przedstawiciele wspólnot, grup, stowarzyszeń i wierni z całej diecezji na czele z rodziną i przyjaciółmi biskupa Osiala.
Po ucałowaniu ołtarza słowo powitania skierował ks. Dariusz Kuźmiński, proboszcz parafii katedralnej. Dokument Stolicy Apostolskiej - bullę nominacyjną odczytał i ukazał ks. Stanisław Plichta, kanclerz Kurii Diecezjalnej Łowickiej. Papież przekazał biskupowi Osialowi pozdrowienie i błogosławieństwo. Ojciec Święty w przesłanym dokumencie podkreślił zatroskanie o to, aby Kościołowi nie brakło rozważnych i silnych w wierze pasterzy. „Ponieważ diecezja łowicka - po złożeniu rezygnacji przez jej pasterza Andrzeja Dziubę - stała się wakującą, pragniemy wyznaczyć jej z natchnienia Boskiej opatrzności nowego przewodnika, a ponieważ Ty, czcigodny Bracie, do tej pory należycie wypełniasz powinności pasterskie w tejże diecezji i jesteś znającym jej potrzeby i kłopoty jako z niej pochodzący oraz jej posługujący, wydaje się nam rzeczą słuszną, aby Tobie powierzyć kierownictwo duchowe w Twej rodzimej diecezji. Dlatego po zasięgnięciu rady Dykasterii do spraw Biskupów, działając na mocy Naszej władzy apostolskiej, po rozwiązaniu Twej więzi z wcześniejszą stolicą tytularną i po zwolnieniu cię z funkcji biskupa pomocniczego, ustanawiamy cię Biskupem Łowickim, z udzieleniem należnych praw i nałożeniem stosownych powinności. (…) Czcigodny Bracie, polecamy po ojcowsku Ciebie i Twoją posługę orędownictwu Najświętszej Maryi Panny i świętej Wiktorii, niebiańskiej patronki Twej diecezji, tak by powierzona Ci wspólnota, wsparta wielością łask z nieba, z dnia na dzień stawała się coraz bardziej przykładem wiary chrześcijańskiej” - napisał papież Franciszek.
Po odczytaniu bulli nominacyjnej nastąpił najważniejszy moment ingresu: przekazanie pastorału przez nuncjusza apostolskiego i zajęcie katedry. Gest ten symbolizował objęcie urzędu biskupa łowickiego. Homagium biskupowi łowickiemu złożyli przedstawiciele Kościoła łowickiego: prepozyci trzech kapituł, osoby życia konsekrowanego i przedstawiciele wiernych świeckich.
W swojej homilii bp Wojciech Osial wrócił do korzeni swojej wiary. W głęboko poruszających słowach wspominał duchowe początki związane z łowicką katedrą. - Cóż ja mogę powiedzieć wobec tego, co Pan Bóg czyni w moim życiu? Mnie grzesznika Bóg tak wywyższa. Podnoszę kielich zbawienia i wzywam imienia Pana. Wszystko czytam przez wiarę. I chociaż to zuchwałość to jednak ośmielam się za św. Janem Pawłem powiedzieć: „Tutaj wszystko się zaczęło”. Tutaj w tej pięknej katedrze łowickiej, nekropolii 12 prymasów Polski, Wawelu Mazowsza, zostałem ochrzczony, tutaj pierwszy raz wyspowiadałem się i przyjąłem Komunię Świętą, tutaj w bierzmowaniu zostałem umocniony Duchem Świętym, tutaj leżałem na tej posadzce, kiedy zostawałem księdzem, potem biskupem. Nawet w najodważniejszych snach nigdy nie pomyślałem, że wejdę do tego kościoła jak pasterz i biskup łowicki. Tylko Pan Bóg wie, co się teraz w moim sercu dzieje. Myślę, że mnie rozumiecie. Pan Bóg wie, bo patrzy w serce - mówił bp Osial. W dalszych słowach homilii hierarcha podzielił się swoimi marzeniami o Kościele i swojej posłudze. Zapewniał kapłanów, osoby konsekrowane i diecezjan, że chce głosić Jezusa, nadzieję, pocieszenie, łaskawość.
Podczas uroczystości odczytano list gratulacyjny od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który podkreślił wagę ingresu. Prezydent zaznaczył, że ingres biskupa Osiala jest ważną uroczystością dla wiernych diecezji łowickiej i całego polskiego Kościoła. „Wprowadzenie ordynariusza do katedry to symboliczne otwarcie nowego etapu dla tutejszej wspólnoty, a zarazem kolejny etap tworzący wielowiekową tradycję i dziedzictwo tego miasta - świadka wyjątkowych wydarzeń historii Kościoła i ojczyzny. Serdecznie gratuluję Ekscelencji objęcia biskupa w Łowiczu” - napisał. Prezydent przywołał homilię św. Jana Pawła II poświęconej zagadnieniom wychowania dzieci i młodzieży, podkreślił, że diecezję łowicką obejmuje pasterz, który całą swoją posługę związał z misją wychowawczą i katechetyczną. Andrzej Duda podziękował biskupowi Osialowi za bycie głosem Kościoła wobec osób kwestionujących miejsce katechezy w polskiej szkole i szerzej w wychowaniu młodego pokolenia.
Później list od przewodniczącego KEP abp Tadeusza Wojdy SAC odczytał sekretarz generalny KEP bp Marek Marczak. „Obejmujesz, Księże Biskupie Wojciechu, katedrę jako trzeci biskup łowicki. Katedra łowicka jest prastarym miejscem obecności polskich biskupów i Kościoła w życiu społecznym i religijnym w naszej ojczyźnie. Dzieje naszego kraju to historia wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi. W tę historię Ksiądz Biskup dziś wkracza, by głosić Ewangelię w jej nowości i aktualności. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę raz jeszcze złożyć serdeczne gratulacje i życzenia. Życzę Księdzu Biskupowi odwagi do głoszenia prawdy ewangelii, do naśladowania Jezusa Dobrego Pasterza, który gotowy jest oddać życie za swoje owce. Niech św. Wiktoria, patronka diecezji łowickiej, wspiera Waszą Ekscelencję w stawaniu się ojcem dla wszystkich, którzy są powierzeni duszpasterskiej trosce Księdza Biskupa, a bł. Honorat Koźmiński wskazuje, jak w dzisiejszych czasach być twórczym ewangelizatorem i przewodnikiem dla wiernych poszukujących Boga” - napisał abp Wojda.
Później głos zabrali abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, a także Mariusz Siewiera, burmistrz Łowicza.
Słowa życzeń i wyrazy jedności z biskupem łowickim skierowali także przedstawiciele prezbiterium łowickiego, osób życia konsekrowanego oraz wyznaczona delegacja wiernych świeckich.