Duchowa Droga ku Jasnej Górze

W niedzielę 2 lutego, w kościele oo. Pijarów w Łowiczu odbyło się uroczyste powitanie Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności. Wcześniej przed wizerunkiem, relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także krzyżem Nowohuckim modlono się w parafii katedralnej.

W ramach przygotowań do 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, która tradycyjnie odbywa się we wrześniu, w Regionie Mazowsze, który w tym roku jest organizatorem pielgrzymki,  rozpoczęła się peregrynacja niezwykłego obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności.

Historia pielgrzymki sięga 1983 roku, kiedy to ks. Jerzy Popiełuszko zorganizował pierwsze takie spotkanie dla robotników Huty Warszawa. Rok później na Jasną Górę przybyli pielgrzymi z całej Polski, by wspólnie modlić się o godne warunki pracy i szacunek dla ludzi pracujących. W tym roku obraz, wraz z Krzyżem Nowohuckim i relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przemierzają Region Mazowsze. – Dla nas jest to wizerunek szczególny. Gdy pierwszy raz zobaczył go ks. Jerzy Popiełuszko, stwierdził, że to obraz Solidarności. Ona, tak jak kiedyś członkowie związku, musiała się ukrywać. W obawie przed represjami ze strony SB wizerunek na Jasną Górę przewieziono pod osłoną innego obrazu. To nasza Matka, której polecamy różne intencje – mówił Krzysztof Suchecki, sekretarz Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” w Łowiczu.

W niedzielę 26 stycznia obraz, krzyż i relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki przybyły do parafii katedralnej w Łowiczu.   W niedzielę 26 stycznia obraz, krzyż i relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki przybyły do parafii katedralnej w Łowiczu.
Krzysztof Suchecki

W niedzielę 2 lutego peregrynacja rozpoczęła się w parafii pijarskiej. Podczas uroczystości, w atmosferze modlitwy i refleksji, wierni oraz przedstawiciele Rady Oddziału Łowicz NSZZ „Solidarność” dokonali aktu zawierzenia ludzi pracy Matce Bożej Częstochowskiej – patronce robotników. Zebrani modlili się:„Stajemy przed Tobą, my ludzie pracy, jednocząc się w ufnej modlitwie. Dziękujemy Ci za Twoją macierzyńską opiekę nad nami i naszą umiłowaną ojczyzną. Z nadzieją składamy w Twoje dłonie nasze obawy o losy nasze i naszej ojczyzny. Zawierzamy Ci tych, którzy zmagają się z bezrobociem, brakiem mieszkania i strachem przed przyszłością. Zawierzamy także młodym, prosząc, abyś prowadził ich drogami polskiej kultury, moralności i religijnej wrażliwości, aby nie ulegli presji świata oddalonego od Boga.” Związkowcy Maryi polecali także swoje rodziny, związkową wspólnotę, oraz wszystkie struktury związku.

W święto Ofiarowania Pańskiego peregrynacja rozpoczęła się w parafii pijarskiej.   W święto Ofiarowania Pańskiego peregrynacja rozpoczęła się w parafii pijarskiej.
Archiwum łowicz24.eu

Warto wspomnieć, że obraz Matki Bożej Robotników Solidarności został namalowany w 1984 roku przez podlaskiego artystę Artura Chacieja. Jego tło stanowi biało-czerwona flaga, upamiętniająca ważne wydarzenia historyczne w latach 1956 – 1980 w Gdańsku i Radomiu, oraz wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku. Powstał z inicjatywy Stanisława Marczuka, przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, i wykonany został w trzech kopiach. Najmniejsza trafiła do bł. ks. Jerzego Popiełuszki, średnia do parafii św. Brygidy w Gdańsku, a największa została przekazana na Jasną Górę podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy w 1984 roku. Wraz z obrazem peregrynuje również Nowohucki Krzyż – replika historycznego drewnianego krzyża, który w 1957 roku stanął w Nowej Hucie wbrew woli komunistycznych władz. Był on symbolem walki o wiarę i prawo do wyznawania religii, a dziś przypomina o odwadze i determinacji ludzi w obronie krzyża, Kościoła i wartości chrześcijańskich.

Symbole pamiętające zmiany ustrojowe nawiedzą także inne parafie. W Bobrownikach, obraz i krzyż przybędą przed Wielkanocą. W ich obecności do świątyni zostaną wprowadzone relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..