Blisko 150 osób wzięło udział w XXIV Rajdzie Szlakiem Powstania Styczniowego, którego organizacji podjął się Zarząd Oddziału PTTK w Łowiczu. Uczestniczyli także w Mszy św. polowej, po której pokonali pieszo około 12-kilometrową trasę wiodącą przez tereny dawnej Puszczy Bolimowskiej.
Wydarzenie miało na celu uczczenie 162. rocznicy bitwy stoczonej 7 lutego 1863 roku w Puszczy Bolimowskiej przez oddział dowodzony przez Władysława Stroynowskiego, walczący przeciwko wojskom rosyjskim. Organizatorem przedsięwzięcia był Zarząd Oddziału PTTK w Łowiczu, działający we współpracy z lokalnymi klubami i kołem przewodników. W gronie współorganizatorów znaleźli się m.in. Urząd Miejski w Łowiczu, Urząd Miasta i Gminy Bolimów, Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej oraz Stowarzyszenie "Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej".
Rajd rozpoczął się o godzinie 9.00 na parkingu za Urzędem Miejskim w Łowiczu, skąd uczestnicy autokarami zostali przewiezieni do miejscowości Mogiły, gdzie odbyła się polowa Msza Święta. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Bogdan Szczepański, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Bolimowie. - Gromadząc się dziś w miejscu pamięci mamy uświadomić sobie, że ojczyzna jest dla nas dobrem wspólnym i darem od Boga, który jest zadaniem dla każdego pokolenia - mówił w homilii ks. Szczepański. - Od 966 roku, który wprowadził Polskę w historię narodów Europy i świata nosimy w sobie i naszych dziejach przez chrzest święty pieczęć Ducha Świętego, który mimo naszych grzechów czyni nas uczestnikami bożego Życia. Dlatego z wdzięcznością wobec Boga i Chrystusowego Kościoła możemy dzisiaj na tym miejscu, dziękując za dar Ojczyzny, zawołać: "Uznaj na nowo Polsko swoją godność wśród narodów nie tylko zjednoczonej Europy, ale też tę godność, która bierze początek z Boga, a nie z łaskawości różnego rodzaju układów politycznych". O godności dzieci Bożych i synów ojczyzny świadczy gotowość oddania życia za wolność i miejsce na mapach Europy i świata - mówił ks. Szczepański. Kaznodzieja podkreślił, że ojczyzna jest sposobem istnienia, życia w świecie. - Polska jest obecna za cenę ofiar i śmierci ojców, matek, braci i sióstr, ale również za cenę ofiar najmłodszych jej dzieci. Jest obecna nie tylko na cmentarzach, ale jest obecna też w nas, w naszych sercach, w naszej mowie i kulturze, w naszym codziennym zmaganiu się ze słabościami, w naszej codziennej pracy. Jest obecna na miarę naszych tęsknot, nadziei na lepszy świat. To my jesteśmy Polską również dzisiaj na tym miejscu, przy pamięci i modlitwie. W miejscu, w którym kapitan Stroynowski dokonał przełomu, walcząc z wrogiem.
Po Eucharystii liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem powstańców, oddając hołd bohaterom powstania styczniowego. Później o przebiegu walk, determinacji i poświęceniu oddziału dowodzonego przez Władysława Stroynowskiego opowiedzieli zebranym: Piotr Moskwa, rekonstruktor i Marzena Słojewska, burmistrz miasta i gminy Bolimów.
Po krótkim poczęstunku grupa rajdowa wyruszyła na trasę o długości 12 km. Szlak poprowadził przez malownicze fragmenty Puszczy Bolimowskiej oraz brzegi rzek Rawki i Korabiewki. W ośrodku w Budach Grabskich na uczestników czekało ognisko, posiłek oraz konkurs historyczny z wiedzy przekazanej na rajdzie przez przewodników. Wydarzenie upamiętniło ważny moment w historii regionu, a uczestnicy, wędrując szlakiem pamięci, połączyli wysiłek fizyczny z zadumą. Rajd był nie tylko okazją do pielęgnowania tradycji i historii, ale także wyrazem pamięci i wdzięczności okazywanej przez lokalną społeczność swoim przodkom.