Ważniejsze jest to, czego nie widać

Marcin Kowalik

publikacja 12.09.2015 23:43

Z całej Polski do Matki Bożej Pani Łowickiej pielgrzymowali niewidomi, niedowidzący oraz ich opiekunowie.

Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba
Marcin Kowalik /Foto Gość

Ogólnopolskie pielgrzymki osób z dysfunkcją wzroku odbywają się co dwa lata. W tym roku celem pielgrzymowania był Łowicz. Przez dwa dni - 11 i 12 września - prawie 1700 osób uczestniczyło w spotkaniach modlitewnych i formacyjnych. Odbywały się one w bazylice katedralnej, gdzie mieszczą się obraz MB Pani Łowickiej oraz kaplica z relikwiami św. Wiktorii, patronki diecezji.

Głównym organizatorem pielgrzymek jest Krajowe Duszpasterstwo Niewidomych. Jego siedziba znajduje się przy klasztorze Franciszkanek Służebnic Krzyża w Warszawie. Siostry zwane są franciszkankami z Lasek, bowiem w tej podwarszawskiej miejscowości prowadzą od prawie 100 lat ośrodek dla niewidomych dzieci.

Nie mogło ich zabraknąć w Łowiczu. Przyjechały z przełożoną generalną s. Radosławą od Zwiastowania. Obecny był też krajowy duszpasterz niewidomych ks. Andrzej Gałka oraz przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Niewidomych.

Ks. Gałka pierwszego dnia pielgrzymowania podczas Mszy św. odniósł się do zbliżającego się Roku Miłosierdzia. Następnego dnia istotę Bożego Miłosierdzia wyjaśnił ordynariusz łowicki Andrzej F. Dziuba. Wygłosił na ten temat konferencję. Bp Dziuba przewodniczył również Eucharystii na zakończenie pielgrzymki.

- Dziś często ocenia się człowieka przez to, co jest widoczne, a nie dostrzega się jego mocy, która jest we wnętrzu - mówił w homilii biskup łowicki.

Nawiązał też do bogatej historii łowickiej bazyliki, niegdyś kolegiaty prymasowskiej. - To piękne, że jest nas tak wielu i napełniamy ten dom Boży świadectwem naszej wiary. Dołączamy to świadectwo do historii modlących się tutaj królów, hetmanów i prymasów - dodał.

Jedną z atrakcji pielgrzymki był koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy", który wystąpił w łowickich strojach ludowych. Urząd Miasta przekazał dla każdego z pątników upominki z elementami lokalnego folkloru. 

Wiadomo już, że następna Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Niewidomych, Niedowidzących i ich Przewodników odbędzie się w Lublinie.

TUTAJ relacja z pierwszego dnia pielgrzymki.