Wszyscy zwycięzcami

mak

publikacja 11.10.2015 21:30

Łowicka tradycja Dnia Papieskiego została podtrzymana.

Uczestnicy biegu przed pomnikiem Jana Pawła II na Starym Rynku w Łowiczu Uczestnicy biegu przed pomnikiem Jana Pawła II na Starym Rynku w Łowiczu
Marcin Kowalik /Foto Gość

Łowicz szczyci się tym, że gościł Jana Pawła II. W 1999 r. papież Polak odprawił w tym mieście Mszę św., odwiedził także katedrę, którą podniósł do rangi bazyliki. W tej świątyni w niedzielę 11 października z okazji Dnia Papieskiego odprawiono w samo południe Eucharystię z udziałem pocztów sztandarowych szkół. Po Mszy św. pod położonym obok pomnikiem Jana Pawła II złożono kwiaty i zapalono znicze.

Duży pomnik polskiego papieża w centrum Łowicza to również meta dorocznego biegu, który odbywa się zawsze w Dzień Papieski. Start zlokalizowany jest na Bratkowicach. Tam, gdzie Mszę św. przed 16 laty celebrował Jan Paweł II. To teren Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. Na miejscu celebry stoi głaz upamiętniający to wydarzenie.

W tegorocznym biegu wzięła udział głównie młodzież. Widoczni byli też dorośli. Część z nich to rodzice młodych biegaczy. Byli też nauczyciele, którzy zachęcili do biegu swoich uczniów. O 15.00 powitali uczestników ks. Adam Domański, proboszcz parafii MB Nieustającej Pomocy, i burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński. Ks. Robert Błaszczyk, wikariusz parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, na terenie której znajduje się miejsce papieskiej celebry, poprowadził modlitwę. Dyrektor OSiR Zbigniew Kuczyński podkreślił, że wszyscy biegacze są dziś zwycięzcami. Właściwy start odbył się sprzed pobliskiego kościoła. Do mety dobiegło ok. 200 biegaczy. Dla wszystkich Urząd Miasta przygotował napoje i batoniki.

W sobotę 10 października z okazji Dnia Papieskiego odbył się Diecezjalny Konkurs Recytatorski. Szczegóły TUTAJ.