Lektorzy jak misjonarze

mak

publikacja 18.10.2015 23:30

Kolejna grupa ministrantów otrzymała promocję lektorską.

Obrzęd promocji lektorskiej Obrzęd promocji lektorskiej
Marcin Kowalik /Foto Gość

W niedzielę 18 października w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego ordynariusz łowicki Andrzej F. Dziuba promował na lektorów 86 ministrantów. Uczestniczyli oni wcześniej w kursie lektorskim oraz wakacyjnych rekolekcjach w łowickim seminarium. W ich trakcie mieli wykłady z liturgiki, fonetyki, muzyki i Pisma Świętego.

Obrzęd promocji odbył się podczas Mszy św. Kandydaci najpierw osobno wyrazili swoją gotowość do pełnienia posługi lektorskiej. Już w poświęconej szacie lektorskiej, każdy z nich ukląkł przed biskupem. Na jego słowa: "Przyjmij księgę Pisma Świętego, otaczaj ją szacunkiem i wiernie przekazuj Słowo Objawione ku chwale Boga i pożytkowi wiernych" kandydaci odpowiadali: "Amen", całując ewangeliarz.

Mszę św. koncelebrowali księża z parafii, z których wywodzą się nowi lektorzy. W Eucharystii uczestniczyli ich najbliżsi i dalsi krewni oraz znajomi.

W homilii bp Andrzej F. Dziuba nawiązał do Niedzieli Misyjnej, która rozpoczęła dzisiaj Tydzień Misyjny. - Tak, jak na misjach nie można ograniczyć się do głoszenia słowa Bożego, ale trzeba żyć tym słowem, tak również wy, drodzy lektorzy, będziecie postrzegani w swoich miejscach zamieszkania jako ci, od których oczekuje się, aby zwiastowane słowo było zgodne z waszym życiem - mówił ordynariusz łowicki.

10 listopada odbędzie się jeszcze promocja kilkunastu ministrantów w kościele Trójcy Przenajświętszej w Piątku. W poprzednią niedzielę 11 października bp Józef Zawitkowski promował na lektorów 45 ministrantów. TUTAJ relacja i galeria zdjęć z tego wydarzenia.