Nowy Numer 16/2024 Archiwum

366. Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę przejdź do galerii

W poniedziałek 17 maja na szlak wyruszyła 366. Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zwyczajowo zwana "jaskółką" pokłon Matce Bożej złoży w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Swoje pielgrzymowanie, choć inne niż dotychczas, pątnicy zawierzyli Maryi podczas Eucharystii w kościele sióstr bernardynek, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba.

Nieprzerwanie od 1656 r. na kilka dni przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego na pątniczy szlak wyruszają mieszkańcy Łowicza i okolic, by w trakcie drogi dawać świadectwo wiary, wypraszać potrzebne łaski dla siebie, swoich rodzin, miasta, powiatu i ojczyzny.

W swojej 366-letniej historii pielgrzymka miała różny kształt, ze względu na zabory, wojny, okupacje, stan wojenny, zarazy i pandemie. Także w tym roku, biorąc pod uwagę stan epidemiczny, nie wszyscy mogą wyruszyć na szlak. Każdego dnia wędrówkę podejmie 25 osób, które zaniosą intencje setek pielgrzymów pozostających w domach. Codziennie będą to inne osoby, które wcześniej zapisały się u organizatorów na konkretny dzień pielgrzymowania.

Każdego dnia wędrówkę podejmie 25 osób, które będą nieść intencje setek pielgrzymów. W ciągu 6 dni pielgrzymować będzie 150 osób.   Każdego dnia wędrówkę podejmie 25 osób, które będą nieść intencje setek pielgrzymów. W ciągu 6 dni pielgrzymować będzie 150 osób.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

W drogę na Jasną Górę pielgrzymi wyruszyli po Eucharystii w kościele sióstr bernardynek, której przewodniczył ordynariusz diecezji bp Dziuba. - W dzisiejszym fragmencie Jezus Chrystus uwrażliwia nas na jeden ze sposobów działania zła. Wskazuje: "rozproszycie się". Mówi to do apostołów, którzy tworzyli piękną wspólnotę, wybraną przez Jezusa. Byli razem, chętnie przebywali razem. Ale Jezus mówi: "Ja nie jestem sam, bo Ojciec jest ze Mną". Zło będzie czyhało na każdym kroku, ale wy też nie idziecie sami, choć rozproszeni - mówił w homilii bp Dziuba. - Wasze świadectwo będzie bardziej przekonujące niż mówione czy szeptane słowa, które często są kłamliwe, są narzędziem zła. Wy będziecie iść i mówić językami Bożymi, będziecie mówić prorocką postawą, będziecie odważnie przemawiać, przekonując o królestwie Bożym - mówił.

Homilia 17.05.2021 bp Andrzej F. Dziuba

ŁPP trud pielgrzymowania ofiaruje w intencji ustania pandemii. W swoich modlitwach będzie pamiętać także o śp. bp. Józefie Zawitkowskim, który jeszcze w ubiegłym roku błogosławił pielgrzymom, odwiedzał na szlaku i witał u progu Jasnej Góry.

Nad programem modlitw i konferencjami czuwać będzie ks. Robert Błaszczyk, duchowy opiekun ŁPP.   Nad programem modlitw i konferencjami czuwać będzie ks. Robert Błaszczyk, duchowy opiekun ŁPP.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Tegoroczne pielgrzymowanie przebiega pod hasłem: "Żyjmy Eucharystią". Konferencje i rozważania oparte na nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego przygotował i głosić będzie ks. Robert Błaszczyk, opiekun duchowy 366. ŁPP. - Każdego dnia będziemy rozważać, jak wielkim i cennym darem jest dla nas Eucharystia. Będziemy zastanawiać się nad jej znaczeniem w życiu każdego z nas, skupimy się też nad pogłębianiem naszej świadomości uczestnictwa w Mszy św. W trakcie drogi w kolejnych dniach będziemy dotykać Eucharystii jako dziękczynienia, ofiary, uwielbienia Pana Boga, sakramentu. Pomagać nam w tym będą rozważania kard. Stefana Wyszyńskiego, do którego beatyfikacji chcemy się przygotować także przez pielgrzymowanie - mówi ks. Błaszczyk.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy