• facebook
 • rss
 • Tam, gdzie walczył "Pług"

  Marcin Kowalik

  dodane 01.03.2016 23:40

  Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

    Delegacja samorządwoców złożyła kwiaty przed tablicą upamiętniającą płk. Łukasza Cieplińskiego
  Marcin Kowalik /Foto Gość
  Data  tego święta wyznaczona na 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na Mokotowie w Warszawie komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo tej organizacji konspiracyjnej kontynuującej dzieło Armii Krajowej.

  Płk Ciepliński to bohater wojenny. Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku jako dowódca kompanii przeciwpancernej. W randze podporucznika walczył w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej podczas przebijania się do oblężonej Warszawy.

  Wyróżnił się w walkach pod Witkowicami niedaleko Sochaczewa, gdzie z działka przeciwpancernego zniszczył 8 niemieckich czołgów, w tym dwa wozy dowódcze. Został za ten wyczyn odznaczony osobiście Orderem Virtuti Militari przez gen. Tadeusza Kutrzebę (generał odpiął dla niego order od swojego munduru podczas bitwy).

  Przy moście na Bzurze w Witkowicach znajduje się obelisk z pamiątkową tablicą ku czci Ł. Cieplińskiego, ufundowany przez społeczeństwo gminy Młodzieszyn. W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych kwiaty złożyli tu starosta sochaczewski Jolanta Gonta ze swoim zastępcą Tadeuszem Głuchowskim oraz wiceburmistrzowie Sochaczewa Marek Fergiński i Dariusz Dobrowolski. Zapalono znicz.

  Delegacja samorządowców złożyła również kwiaty na grobach zmarłych w 2014 r. żołnierzy AK ppor. Stanisława Janickiego ps. "Kordon" i ppor. Stefana Kani ps. "Zawzięty". Obaj spoczywają na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta w Sochaczewie.

  "Światła pamięci" to jedna z wielu inicjatyw podjęta dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sochaczewie. Już w sobotę 5 marca odbędą się VIII Muzealne Spotkania z Żołnierzami Wyklętymi. W samo południe w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zostanie otwarta wystawa "Bogu i Polsce - harcerstwo niepokorne i niezależne w Polsce Ludowej 1945-1990".

  Następnie Jakub Wojewoda, kierownik muzealnego działu historii, przedstawi losy oddziałów "Myśliwy" i "Iskra", podejmujących w latach 1945-1947 liczne akcje zbrojne w rejonie Gostynina i Iłowa.

  Tak, jak w latach poprzednich, odbędzie się prezentacja umundurowania i broni, którą specjalnie dla uczestników spotkania przygotowuje Muzealna Grupa Historycznej im. II/18 pp.

  Wyjątkową rangę sobotniemu wydarzeniu nadadzą goście specjalni - żołnierze Armii Krajowej Zgrupowania "Kampinos", weterani walk największego zgrupowania partyzanckiego, jakie działało na Mazowszu podczas II wojny światowej.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół