• facebook
 • rss
 • Abp Grzegorz Ryś objął archidiecezję łódzką

  gor,nap

  dodane 04.11.2017 12:09

  W archikatedrze łódzkiej trwa ingres abp. Grzegorza Rysia, siódmego z kolei pasterza tej archidiecezji.

  W procesji do bazyliki nowemu pasterzowi towarzyszyli abp. Marek Jędraszewski, poprzedni metropolita łódzki, od stycznia piastujący urząd metropolity krakowskiego, oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

  Na progu katedry nowy arcybiskup ucałował krucyfiks, który podał mu dziekana Kapituły Archikatedralnej Łódzkiej. Słowa powitania skierował nuncjusz apostolski i bp Marek Marczak. – Witaj w Łodzi, w Kościele, który od dzisiaj staje się także Twoim Kościołem, Twoją Matką i Twoim zadaniem. Witaj w Kościele łódzkim. Bądź dla nas dobrym Pasterzem. Pasterzem „według Jezusa” – mówił bp Marczak. 

  Następnie odczytano wydaną 14 września bullę papieża Franciszka „In navem ascendens” w której ojciec św. wskazał nowemu pasterzowi zadania jakie przed nim stoją.

  Później abp Grzegorz Ryś otrzymał z rąk nuncjusza pastorał, który jest symbolem jego władzy pasterskiej w diecezji. Po objęciu tronu wierni oraz duchowieństwo złożyli przed nowym metropolitą homagium, będące aktem czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.

  Po obrzędach rozpoczęła się liturgia słowa. Homilię wygłosił abp G. Ryś. - Zajmij swoje miejsce! Nie pierwsze. Swoje. To, do którego Cię przewidziałem i wybrałem. To, do którego Cię uzdolniłem i wyposażyłem. I stale wyposażam i uzdalniam. Zajmij je wreszcie. Odważ się, nawróć się i zajmij.  Potrzebuję tego Ja – Twój Pan i Zbawiciel. Potrzebuje tego Kościół – Twoja Matka i Mistrzyni. Potrzebują tego Twoi Siostry i Bracia. Potrzebuje tego świat, do którego jesteśmy razem posłani - mówił abp G. Ryś.

  Homilia abp. Grzegorza Rysia

  W ingresie w archikatedrze uczestniczą kardynałowie, ponad sześćdziesięciu arcybiskupów i biskupów z całej Polski a także z zagranicy. Wśród biskupów są trzej biskupi łowiccy: Andrzej F. Dziuba, Wojciech Osial i Józef Zawitkowski (diecezja łowicka należy do archidiecezji łódzkiej).

  Są także biskupi innych wyznań, przedstawiciele władzy państwowej oraz delegacje poszczególnych wspólnot, grup. Wśród nich przedstawiciele Łódzkiego Bractwa Kurkowego.

  - Cieszymy się, że abp Grzegorz Ryś zostaje naszym metropolitą. Zawsze mieliśmy z nim dobre kontakty, spotykaliśmy się na różnych uroczystościach. Jeśli przyjmie naszą propozycję, mógłby zostać honorowym członkiem naszego Bractwa, tak jak jest już w Bractwie Krakowskim - mówi Ignacy Ścibiorek, starszy Łódzkiego Bractwa Kurkowego. - Wszyscy się cieszą, bo to nowy wiatr w historii naszej archidiecezji - dodaje pan Ignacy.

  W tych ważnych chwilach jest też rodzina nowego metropolity, przyjaciele, znajomi, księża-uczniowie.

  To wielkie wydarzenie także dla wiernych łódzkiej wspólnoty. Pokazują to na każdym kroku. O stronę muzyczną dba orkiestra smyczkowa „Łódzkie smyczki” działająca w szkole muzycznej im. H. Wieniawskiego, która sama zgłosiła się do wzięcia udziału w uroczystości.

  Chór, który śpiewa podczas uroczystości, tworzy prawie 100 mieszkańców Łodzi. Przez miesiąc przychodzili na próby, by uświetnić uroczystość. To dobry znak dla abp. Rysia, że już od początku swojej posługi w nowym miejscu ma ludzi, którzy chętnie mu pomogą.

  List gratulacyjny dla abp. Rysia z okazji ingresu przysłał prezydent Polski Andrzej Duda.

  List gratulacyjny prezydenta Andrzeja Dudy

  Słowa gratulacji do metropolity łódzkiego skierowali także: abp Stanisława Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

  Metropolita poznański abp Stanisława Gądecki

  Z wielkim zruszeniem do swojego następcy zwrócił się także ksiądz abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

  Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

  Nowy metropolita łódzki urodził się 9 lutego 1964r. W Krakowie, gdzie również ukończył Wyższe Seminarium Duchowne. Przez wiele lat był jego rektorem. Sakrę biskupią przyjął z rąk kard. Stanisława Dziwisza 28 września 2011 roku. Od tamtej pory sprawował funkcję krakowskiego biskupa pomocniczego.

  Zaproszenie abp. Rysia na ingres i wypowiedzi wiernych diecezji łowickiej

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół