Nowy numer 25/2018 Archiwum

Nasz skrzypek

W skierniewickiej szkole muzycznej odbyła się promocja płyty Stanisława Klejnasa.

Fenomenalny muzyk! - tak w skrócie określają zmarłego skrzypka z Raducza znawcy muzyki ludowej. A tych na spotkaniu promocyjnym nie zabrakło. O muzyku żyjącym w latach 1905-1988, którego nagrania przez lata gromadziły Polskie Radio, Polska Akademia Nauk, Akademia Muzyczna i liczne muzea, opowiadała nie tylko Hanna Skrzydło, przez lata współpracująca z panem Stanisławem. Na temat założyciela kapeli „Huragan”, laureata prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga, którego zespół zajmował pierwsze miejsca na przeglądach w Polsce i poza jej granicami, wypowiadał się także prof. Piotr Dahling, kierownik Zakładu Etnomuzykologii w Instytucie Uniwersytetu Warszawskiego. W swoim wykładzie pt. „Stanisław Klejnas, wirtuoz z Mazowsza Rawskiego” próbował wyjaśnić, na czym polegał fenomen pana Stanisława.

Podczas spotkania Anna Szotkowska i Jakub Borysiak z Polskiego Radia przedstawili muzykę Klejnasa znajdującą się w zasobach radiowych. Z nich to wybrano najbardziej charakterystyczne utwory, z których powstała promowana płyta „Stanisław Klejnas. Skrzypek”.

Gwoździem programu okazał się jednak występ kapeli „Gęsty kożuch kurzu” z Łodzi, w skład którego wchodzą młodzi, wykształceni muzycy grający niepowtarzalne i trudne do wykonania utwory skrzypka z Raducza. Przy okazji promowania folkloru w holu szkoły muzycznej zorganizowano wystawę sztuki ludowej twórców z powiatu skierniewickiego.

Płytę wydaną przez Polskie Radio można kupić w sklepach muzycznych. Więcej o Stanisławie Klejnasie można przeczytać w tekście: http://lowicz.gosc.pl/doc/1849483.Stasko-muzykant.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma