Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wiara ze słuchania i z patrzenia

W skierniewickim oddziale Civitas Christiana ks. Mariusz Szmajdziński poprowadził wykład "Geografia wiary według św. Łukasza". Spotkanie z biblistą odbyło się w ramach X Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Ks. Szmajdziński, proboszcz parafii św. Rocha w Boczkach Chełmońskich, w swoim wystąpieniu nawiązał do albumu "Ziemia Święta z Ewangelią świętego Łukasza", który wydał z kolegą ze studiów ks. Michałem Szweminem, orionistą. Kilkadziesiąt osób, które wieczorem 19 października pojawiły się na spotkaniu, przysłuchiwało się wystąpieniu biblisty. Po wykładzie i prezentacji ks. Szmajdziński odpowiadał również na ich pytania.

- We wstępie do albumu bp Józef Zawitkowski napisał: "Wiara jest ze słuchania, ale i z widzenia. Bóg był i jest w śladach, które na ziemi zostały. On zawsze jest!”. To pierwsze stwierdzenie jest nawiązaniem do Listu św. Pawła do Rzymian i całej teologicznej myśli św. Pawła apostoła. Natomiast jeżeli chodzi o to, że rodzi się widzenia, ktoś może zakwestionować, przywołując słowa z Ewangelii Janowej, że przecież Pan Jezus powiedział: "Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli". Owszem, ale zwróćmy uwagę, że to dotyczy osoby św. Tomasza. W tym gronie błogosławionych my jesteśmy, bo przecież realnie Pana Jezusa nie widzimy, a w Niego wierzymy. To co jest przez biskupa uwzględnione, to odniesienie do miejsc świętych, do przestrzeni, które rzeczywiście mogą pomnożyć naszą wiarę - mówił biblista.

Po wstępie wyjaśniającym m.in. różnice stylu i sposobu pisania między św. Łukaszem a pozostałymi ewangelistami ks. Szmajdziński zaprezentował zdjęcia Ziemi Świętej, które wykonał m.in. podczas kursu archeologicznego. Pokazał również miejsca, do których rzadko trafiają zorganizowane grupy zwiedzających.

Zainteresowanych bliższym poznaniem Biblii ks. Szmajdziński zaprasza do parafii w Boczkach. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca po Mszy św. o 17.00 prowadzi spotkania grupy biblijnej. Kontynuuje omawianie poszczególnych ksiąg Pisma Świętego, które rozpoczął podczas posługiwania w poprzednich parafiach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL