Nowy numer 47/2021 Archiwum

Modlitewne zaplecze miasta

Jaki byłby Łowicz bez łowickich panien bernardynek? Nikt nie chce sobie tego wyobrażać.

Wspólnota sióstr bernardynek w niedzielę 22 lipca świętowała 100. rocznicę powrotu do Łowicza. Jubileusz rozpoczęła uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Wojciech Osial. O oprawę Mszy św., obok sióstr, zadbał także zespół śpiewaczy Ksinzoki.

Na progu Eucharystii, po powitaniu przybyłych gości, wśród których byli: kapłani, przełożeni i przełożone wspólnot zakonnych, włodarze miasta i powiatu, a także rodziny i przyjaciele sióstr, odczytane zostały listy bp. Andrzeja F. Dziuby, bp. Alojzego Orszulika i bp. Józefa Zawitkowskiego. Wszyscy trzej biskupi dziękowali wspólnocie sióstr za modlitwę, pokutę, świadectwo wiary, służbę ubogim i młodzieży. Ordynariusz napisał: "Setna rocznica powrotu Sióstr Bernardynek do Łowicza, po dwudziestoletniej kasacie klasztoru przez władze zaborcze, to czas szczególnej radości i dziękczynienia Bogu za tak znaczącą, wielowiekową obecność Sióstr w naszym środowisku. Poprzez trwanie w samotności i milczeniu, przez słuchanie słowa Bożego, sprawowanie świętej liturgii oraz praktykę ascezy osobistej składacie Kościołowi Łowickiemu szczególne świadectwo miłości Boga i człowieka, wypraszając potrzebne łaski do działalności duszpasterskiej".

O oprawę Mszy św., obok sióstr, zadbał zespół śpiewaczy Ksinzoki   O oprawę Mszy św., obok sióstr, zadbał zespół śpiewaczy Ksinzoki
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Słowa wdzięczności skierował także bp Osial, który dziękował siostrom przede wszystkim za modlitwę, za życie w ukryciu, praktyki pokutne i codzienną adorację Najświętszego Sakramentu. Nazwał mniszki pomocnicami Pana Boga. - To jest zaplecze modlitewne Łowicza. Tego może nie widać, ale trudno wyobrazić sobie, ile siostry dla nas wypraszają i jak ich modlitwy chronią nas przed złem. Nie wiemy, przed iloma nieszczęściami zostaliśmy ochronieni dzięki ich modlitwom - mówił kaznodzieja. Celebrans przypomniał w skrócie historię zgromadzenia w Polsce i na ziemi łowickiej.

Na zakończenie Eucharystii podziękowania dla sióstr połączone z życzeniami złożyli także Krzysztof Kaliński, burmistrz Łowicza, Krzysztof Górski, przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego, ks. Piotr Kaczmarek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu, a także siostra delegatka matki prowincjalnej sióstr katarzynek. W Mszy św. uczestniczyło wiele osób   W Mszy św. uczestniczyło wiele osób
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama