Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dożynki województwa łódzkiego przejdź do galerii

W Walewicach (gm. Bielawy) odbyły się Dożynki Województwa Łódzkiego. Ziemię łowicką odwiedzili rolnicy z całego regionu, dziękując za obfite zbiory, żniwa. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. To pierwsze dożynki, których gospodarzem był marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Prace polowe na terenie województwa zostały zakończone. Świadczyła o tym frekwencja rolników przybyłych na dożynki. W Walewicach w gminie Bielawy święto plonów rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył i słowo wygłosił ordynariusz łowicki bp Dziuba. - Przychodzimy dziś, by dziękować za zakończenie żniw, za obfite zbiory. Owoce pracy rąk ludzkich, zaniesione modlitwy, prośby o siłę do pracy, urodzaj, dobre plony - mówił bp Dziuba. - Umiejmy dostrzec - jak mówi dziś liturgia słowa - opadłe ręce, osłabłe kolana, chwiejne ślady nóg od zmęczenia, od miłości do ziemi. Zechciejmy złożyć dziś na ołtarzu ofiarę w czystych naczyniach, pełnych wdzięczności i miłości. Do dzisiejszej liturgii możemy dołączyć słowa św. Jana Pawła II, który mówił: "Polska potrzebuje ludzi otwartych na świat, ale kochających swój kraj". Pamiętajmy o tym, kultywując tradycje, ale przede wszystkim dbając o nasze ziemie - dodał kaznodzieja.

Tegoroczne dożynki były pierwszymi, którym przewodniczył marszałek Schreiber. - Cieszę się, że tak wielu z państwa odpowiedziało na moje zaproszenie. Moja radość jest podwójna, ponieważ pierwszy raz mogę z wami świętować zakończenie prac polowych i dziękować za obfite zbiory - mówił G. Schreiber. - Polscy rolnicy to wzór ciężkiej pracy, chluba i nadzieja polskiego przemysłu rolniczego. Jestem dumny, że województwo łódzkie ma tak wspaniałych rolników. W tym roku nie było łatwo. We znaki dała się susza, która nie ułatwiała pracy, przysparzała troski o plon. Mimo to, zbiory są obfite, a prace zakończone. Jestem dumny i cieszę się, że w województwie łódzkim są rolnicy, którzy podtrzymują tradycję kulturową, a nawet narodową. Piękne wieńce, które zdobią scenę, są owocem pracy wielu rąk. Sam doświadczyłem, jak ciężkie, skomplikowane i wymagające skupienia jest stworzenie takiego wieńca. Dziś z dumą mogę powiedzieć, że pobierałem nauki od pań ze Świnic Warckich, jak - układając kłos przy kłosie - stworzyć coś tak pięknego, coś, czym chlubi się Polska ziemia - mówił marszałek.

Wieniec dożynkowy reprezentujący powiat brzeziński wykonały mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie w ramach zajęć terapeutycznych.   Wieniec dożynkowy reprezentujący powiat brzeziński wykonały mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie w ramach zajęć terapeutycznych.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy