Dożynki województwa łódzkiego przejdź do galerii

W Walewicach (gm. Bielawy) odbyły się Dożynki Województwa Łódzkiego. Ziemię łowicką odwiedzili rolnicy z całego regionu, dziękując za obfite zbiory, żniwa. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. To pierwsze dożynki, których gospodarzem był marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

|

GOSC.PL

dodane 26.08.2019 00:34
0

Prace polowe na terenie województwa zostały zakończone. Świadczyła o tym frekwencja rolników przybyłych na dożynki. W Walewicach w gminie Bielawy święto plonów rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył i słowo wygłosił ordynariusz łowicki bp Dziuba. - Przychodzimy dziś, by dziękować za zakończenie żniw, za obfite zbiory. Owoce pracy rąk ludzkich, zaniesione modlitwy, prośby o siłę do pracy, urodzaj, dobre plony - mówił bp Dziuba. - Umiejmy dostrzec - jak mówi dziś liturgia słowa - opadłe ręce, osłabłe kolana, chwiejne ślady nóg od zmęczenia, od miłości do ziemi. Zechciejmy złożyć dziś na ołtarzu ofiarę w czystych naczyniach, pełnych wdzięczności i miłości. Do dzisiejszej liturgii możemy dołączyć słowa św. Jana Pawła II, który mówił: "Polska potrzebuje ludzi otwartych na świat, ale kochających swój kraj". Pamiętajmy o tym, kultywując tradycje, ale przede wszystkim dbając o nasze ziemie - dodał kaznodzieja.

Tegoroczne dożynki były pierwszymi, którym przewodniczył marszałek Schreiber. - Cieszę się, że tak wielu z państwa odpowiedziało na moje zaproszenie. Moja radość jest podwójna, ponieważ pierwszy raz mogę z wami świętować zakończenie prac polowych i dziękować za obfite zbiory - mówił G. Schreiber. - Polscy rolnicy to wzór ciężkiej pracy, chluba i nadzieja polskiego przemysłu rolniczego. Jestem dumny, że województwo łódzkie ma tak wspaniałych rolników. W tym roku nie było łatwo. We znaki dała się susza, która nie ułatwiała pracy, przysparzała troski o plon. Mimo to, zbiory są obfite, a prace zakończone. Jestem dumny i cieszę się, że w województwie łódzkim są rolnicy, którzy podtrzymują tradycję kulturową, a nawet narodową. Piękne wieńce, które zdobią scenę, są owocem pracy wielu rąk. Sam doświadczyłem, jak ciężkie, skomplikowane i wymagające skupienia jest stworzenie takiego wieńca. Dziś z dumą mogę powiedzieć, że pobierałem nauki od pań ze Świnic Warckich, jak - układając kłos przy kłosie - stworzyć coś tak pięknego, coś, czym chlubi się Polska ziemia - mówił marszałek.

Wieniec dożynkowy reprezentujący powiat brzeziński wykonały mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie w ramach zajęć terapeutycznych.   Wieniec dożynkowy reprezentujący powiat brzeziński wykonały mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie w ramach zajęć terapeutycznych.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość
1 / 2
oceń artykuł Pobieranie..