Nowy numer 43/2020 Archiwum

Sochaczew. Jubileusz Domu Kapłana Seniora

20 lat temu, staraniem śp. bp. Alojzego Orszulika, w budynku dawnego Szpitala św. Józefa przy ul. Staszica 39 został utworzony DKS.

Jest wiele sytuacji, gdy odchodzący na emeryturę kapłan zostaje przy parafii, aby w miarę możliwości posługiwać. Jednak jest też wiele takich, gdy zdrowie nie pozwala emerytowi na jakiekolwiek zaangażowanie się w duszpasterstwo. W Sochaczewie księża są pod stałą opieką lekarza, pielęgniarki i sióstr zakonnych. Nazwa "Dom Kapłana Seniora" nie oddaje w pełni swojej misji. Tutaj na opiekę mogą liczyć także młodzi księża, którzy stracili zdrowie wskutek wypadków albo nieuleczalnych chorób. Obecnie w Domu Kapłana Seniora mieszka 28 kapłanów i siostry misjonarki Krwi Chrystusa, wspierane przez pracowników i wolontariuszy domu.

W tym roku minęło 20 lat od utworzenia DKS w Sochaczewie. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. w kaplicy domu. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. Wraz z ordynariuszem modlili się także bp Wojciech Osial, bp senior Józef Zawitkowski oraz ks. Piotr Żądło, dyrektor domu, poprzedni dyrektorzy i budowniczy, jak również mieszkańcy domu, siostry zakonne, pracownicy i wolontariusze.

Obecnie w Domu Kapłana Seniora mieszka 28 Kapłanów.

Na progu Eucharystii historię domu przybliżył ks. Żądło. - Dom Kapłana Seniora w Sochaczewie powstał 2 września 1999 roku. W roku 2003 r. budynek skończył 100 lat. 80 lat posługiwały w nim siostry szarytki - przypomniał.

Na początku lat 90. XX w. sochaczewski szpital został przeniesiony do nowego gmachu. Stary budynek opustoszał i szybko ulegał dewastacji. Niszczejącym domem zainteresował się bp Orszulik, który poszukiwał obiektu na Dom Księży Emerytów. Po uzgodnieniu z władzami państwowymi budynek został wykupiony. Wówczas przystąpiono do przebudowy byłego szpitala. Prace budowlane trwały 3 lata. Przy DKS utworzono stację Caritas z zapleczem medycznym. Obecnym kierownikiem stacji jest Janina Szygalska, która czuwa nad zdrowiem podopiecznych. Opiekę nad Domem Kapłana Seniora i stacją Caritas oraz przedszkolem powstałym w dawnych budynkach pomocniczych szpitala bp Orszulik powierzył siostrom pasjonistkom św. Pawła od Krzyża. Wspólnota posługiwała w tym miejscu do 2009 roku. Od 15 lipca 2009 r. opiekę nad kapłanami sprawują siostry misjonarki Krwi Chrystusa.

Opiekę nad kapłanami sprawują siostry Misjonarki Krwi Chrystusa.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama