Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Podróż z przyjemnością

- Tata był maszynistą. Miłość do pociągów odziedziczyłam po przodkach. To, co "wrodzone", utrwalił najpierw Julian Tuwim swoją "Lokomotywą", a potem Roman Pisarski, opowiadając o psie Lampo. Pociągami podróżowałam do dziadków, na studia, do teatru, pracy. Dziś, wsiadając do nowoczesnego Impulsa, pozwalam sobie na wspomnienia, lekturę, komfort, cieszę oczy krajobrazami... - mówi Dorota Pawłowska.

Pasażerowie na nowo odkrywają magię, ale i wygodę podróżowania pociągami. Z roku na rok coraz więcej osób wybiera podróż koleją zamiast samochodem czy autobusem. Coraz większa liczba połączeń, nowoczesne składy, wygodne miejsca, dostęp do wi-fi, monitoring, możliwość zakupu biletu przez internet przekonują podróżnych. Między Łodzią a Warszawą chętnie wybieranym przewoźnikiem jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która – oprócz wymienionych dogodności – stara się być obecna w życiu mieszkańców poprzez organizację licznych eventów, akcji promocyjnych, wycieczek. Ponieważ współpracuje z organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, firmami, jej pasażerowie mogą liczyć na promocje i oferty specjalne. Jest otwarta na nowe technologie i innowacyjne pomysły. Dodatkowym atutem ŁKA jest dbałość o środowisko naturalne.

Stacja: nowoczesność i dostępność

Łódzka Kolej Aglomeracyjna realizuje przewozy na terenie województwa łódzkiego oraz mazowieckiego. Obsługuje połączenia na trasach z Łodzi do Sieradza, Kutna, Łowicza, Skierniewic, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska, a w weekendy Łódź Fabryczna–Warszawa Wschodnia. Obsługuje również ścisłą aglomerację łódzką, będąc wsparciem dla komunikacji miejskiej.

W ostatnich dniach zakończył się II etap rozwoju spółki. Do Łodzi dotarły ostatnie dwa pociągi typu Impuls2 z zamówionych 14 pociągów za bez mała 267 mln zł.

Jak czytamy na stronie ŁKA, „Impuls2 jest pociągiem najnowszej generacji. Charakteryzuje się mniejszą masą, niższym zużyciem energii, większą pojemnością i niezawodnością sięgającą 99 proc. Pociągi osiągają prędkość eksploatacyjną do 160 km/h. Liczba miejsc siedzących w każdym składzie to 160, w tym 154 stałe. Wyposażono go we wszystko, co powinien posiadać nowoczesny skład, m.in. klimatyzację, gniazdka elektryczne i USB, monitory, nowoczesny system informacji pasażerskiej, biletomaty, bezpłatne wi-fi oraz miejsca na rowery, wózki inwalidzkie i dziecięce”.

Ostatnie dwa nowe pojazdy w trasę wyruszą wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy, który zacznie obowiązywać 15 grudnia. Obecnie trzeci etap rozwoju wszedł w fazę realizacji. Na mocy podpisanej umowy zamówione zostały trzecie człony do dwuczłonowych pociągów Flirt3. Dodatkowe składy pozwolą na przewóz większej liczby pasażerów, których z roku na rok przybywa. W 2017 r. ŁKA przewiozła 3,5 mln podróżnych. Rok później – ponad 4,7 mln, w roku bieżącym liczba pasażerów może osiągnąć 6 mln osób. Zamówienie trzecich członów stworzy 660 dodatkowych miejsc w pociągach.

Nowy tabor pozwoli na uruchomienie dodatkowych połączeń oraz na zwiększenie częstotliwości kursów na trasach już istniejących. W nowym rozkładzie jazdy pojawią się połączenia, na które od dłuższego czasu czekali pasażerowie mieszkający na terenie województwa łódzkiego. Od 15 grudnia ŁKA kursować będzie na trasie Skierniewice–Łowicz–Kutno. Osiem nowych połączeń pojawi się także na trasie Łódź Widzew–Łódź Chojny przez Łódź Olechów.

W nowym rozkładzie zwiększona zostanie liczba pociągów kursujących na istniejących liniach. Na trasie Skierniewice–Łowicz, gdzie kursowało 6 pociągów dziennie, będzie ich aż 26. Na trasie Łódź Fabryczna–Skierniewice z 16 pociągów liczba wzrośnie do 38 Trasa Łódź Fabryczna–Tomaszów Mazowiecki, którą obecnie obsługują 2 pociągi, będzie obsługiwać 20. O 2 zwiększy się liczba pociągów na trasie Łódź Fabryczna–Kutno i o 5 na trasie między Zgierzem i Łodzią Widzewem.

Stacja: komfort i bezpieczeństwo

Wysoki komfort podróży i bezpieczeństwo zapewniają Pociągi Flirt3 oraz Impuls2. Pojazdy są wyposażone w wiele udogodnień dla pasażerów.

Co warto podkreślić, ŁKA posiada nowoczesny system informacji pasażerskiej Infoportal, dzięki któremu pasażerowie mogą online śledzić położenie pociągów, a w przypadku opóźnień uzyskać szczegółowe informacje.

Ma też własne zaplecze techniczne, co gwarantuje wysoki poziom dostępności taboru oraz stałą kontrolę czystości. Ta ostatnia jest przez pasażerów szczególnie ceniona. – Podróż ŁKA daje poczucie komfortu. Czystość wagonów, siedzeń i – co bardzo ważne – toalet to atut, który niestety nie u wszystkich przewoźników jest normą. W ŁKA tak. I za to właśnie ich lubię – mówi Piotr Wojtczyk.

Pasażerowie doceniają także fakt, że przewoźnik zapewnia komfort podróży osobom niepełnosprawnym. Wszystkie pociągi są nowoczesne, niskopodłogowe, wyposażone w windy i podesty dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Nowoczesny system informacji pasażerskiej wizualnej i głosowej umożliwia orientację w położeniu i trasie pociągu każdemu pasażerowi. ŁKA posiada certyfikat „Lider Dostępności”. Na stronie internetowej, w kasach i w każdym pociągu istnieje możliwość skorzystania z dostępu do tłumacza języka migowego online. Pociągi posiadają etykiety w alfabecie Braille’a.

Na tym nie koniec. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów w 20 pociągach, w specjalnie oznakowanych kasetach, znajdują się defibrylatory, które Łódzka Kolej Aglomeracyjna otrzymała w ramach projektu „Kolej z sercem”. Zakup urządzeń został sfinansowany z budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy