Nowy numer 21/2020 Archiwum

Statek "Żyrardów" pływał i sławił miasto

W tym roku w kwietniu minęło 40 lat od podniesienia bandery na statku "Żyrardów".

Uroczystość odbyła się 10 kwietnia 1980 roku. Statek wszedł w skład Polskiej Marynarki Handlowej. Był to chłodniowiec, który służył do przewozu cytrusów i innych krótkoterminowych produktów na liniach południowo- i środkowoamerykańskich. Kadłub wykonała stocznia portugalska, natomiast prace wykończeniowe i wyposażeniowe odbyły się w Stoczni Gdańskiej.

"Płyń przez morza, oceany, rozsławiaj portugalskich i polskich stoczniowców, przynoś chwałę banderze Rzeczypospolitej... Nadaję ci imię Żyrardów" - te słowa wypowiedziała Irena Lipińska, pracownica Zakładów Przemysłu Odzieżowego "Poldres" w Żyrardowie, podczas ceremonii chrztu statku. Jak donosił ówczesny kronikarz, matka chrzestna butelkę szampana wyrzuciła precyzyjnie, tak, że ta za pierwszym razem dosięgnęła kadłuba statku. Zebrani usłyszeli brzęk tłuczonego szkła. Rozlewający się trunek"„zaznaczył się perlistym śladem". Wodowanie odbyło się po dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Dwa dni później statek wypłynął w pierwszy rejs.

Później statek został sprzedany do Panamy i pływał pod nazwą "Nordic Trader" do listopada 1994 roku. Następnie został przemianowany na "Aquila II", a od grudnia 1998 r. był zarejestrowany, jako "Ocean Breeze" i pływał pod banderą cypryjską. We wrześniu 2001 r. chłodniowiec został zaatakowany przez uzbrojonych piratów. Kapitan wysłał depeszę o pomoc i załoga została uratowana przez statek "MV Nordstrand".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama