W sobotę 1 sierpnia w godzinie W miasta zamarły. Zawyły syreny. Mimo upływu lat pamięć o największej i najtragiczniejszej bitwie Polaków w czasie II wojny światowej nadal jest żywa.
Jak co roku 1 sierpnia w różnych miastach i wioskach diecezji uczczono bohaterskich powstańców. W parafiach za poległych odprawiono Msze św., a na cmentarzach zapalano znicze i złożono kwiaty. W związku z trwającą pandemią obchody były dużo skromniejsze.
W Łowiczu obchody zorganizowano przy pomniku Szarych Szeregów na cmentarzu katedralnym. W godzinie wybuchu powstania zabiły kościelne dzwony i zawyły strażackie syreny. Wartę przy pomniku zaciągnęli łowiccy harcerze i członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty. Obecne były też poczty sztandarowe. Podczas uroczystości swoimi wspomnieniami podzielili się: Daniela Wiśniewska-Sas oraz ks. Brunon Dąbrowski, którzy byli naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Po modlitwie, którą poprowadził ks. Robert Kwatek, proboszcz parafii katedralnej pod pomnikiem złożono kwiaty.
W Rawie Mazowieckiej moment wybuchu powstania oznajmił dźwięk syren. Później, modlitwę za poległych poprowadził ks. Bogumił Karp, dziekan rawski. O swoich kolegach pamiętali także rawscy kombatanci. Delegacja Miasta Rawa Mazowiecka z burmistrzem Piotrem Irlą złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej oraz na 5 grobach powstańców. W obchodach rocznicowych uczestniczyli także przedstawiciele powiatu rawskiego, gminy Rawa Mazowiecka.
W Rawie wiele delegacji złożyło kwiaty.W Skierniewicach hołd powstańcom oddano na cmentarzu św. Józefa. Mieszkańcy wspólnie z władzami miasta, stowarzyszeniami, wojskowymi, kombatantami i harcerzami pamiętali o poległych w Warszawie. W uroczystości uczestniczyła Helena Majkowska, skierniewiczanka biorąca udział w powstaniu, która opowiedziała o swoich doświadczeniach z tego okresu. Organizatorem spotkania było Muzeum Historyczne Skierniewic. – Pamiętamy i będziemy pamiętać. Nie możemy zapomnieć o naszej historii. To część nas. Tego dnia warto pamiętać, że w powstaniu brali udział także mieszkańcy naszego miasta i regionu – mówi Agata Niedziółka, dyrektor placówki.
Skiernieiwckie uroczystości odbyły się na cmentarzu św. Józefa.W Sochaczewie obchody miały odmienną, naukową formułę. 1 sierpnia w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbyły się wykłady pracowników poświęcone zarówno tematyce samego powstania, jak i ostatnim znaleziskom, istotnie związanym z wydarzeniami sprzed 76 lat. "O broni powstańców warszawskich" wykład i prezentację poprowadził Michał Górny, kolejny wykład "Tablice gubernatora dystryktu warszawskiego GG odkryte w Sochaczewie" wygłosił Mariusz Samborski. W godzinie W władze miasta, powiatu, strażacy, ks. Piotr Żądło, proboszcz parafii św. Wawrzyńca, a także mieszkańcy wspólnie oddali hołd poległym na placu Kościuszki. Powstańców uczczono chwilą ciszy, wciągnięciem flagi na maszt oraz odegraniem hymnu Polski.
Sochaczewianie wysłuchali dwóch wykładów.Ze względu na pandemię zrezygnowano z oficjalnych przemówień. Jako jedyny głos zabrał minister Maciej Małecki, który przypomniał wydarzenia sprzed 76. lat. – Jesteśmy dumni, stojąc tu na ziemi sochaczewskiej, że jesteśmy potomkami tych, którzy 1 sierpnia 1944 roku z bronią w ręku ruszyli na pomoc walczącej Warszawie – mówił Maciej Małecki. Blisko pół tysiąca chłopców i dziewcząt z Armii Krajowej obwodu Sochaczew Skowronek poszło na pomoc walczącej stolicy. Wsławili się męstwem, walkami w zgrupowaniu Kampinos, nieśli broń kolegom z różnych dzielnic, przede wszystkim z Żoliborza, brali udział w krwawych atakach na Dworzec Gdański – dodał minister.
O powstańcach pamiętano także w Kutnie. W mieście Róż w uroczystościach uczestniczyli włodarze, przedstawiciele Rady Miasta, Powiatu i Gminy Kutno. Nie zabrakło także harcerzy, służb mundurowych, parlamentarzystów, a także mieszkańców miasta. W związku z rocznicą (kilka dni wcześniej) Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oznakowało szarfami groby powstańców spoczywających na cmentarzu. Modlitwę w intencji poległych odmówił ks. Jerzy Swędrowski, dziekan kutnowski. Oficjalne delegacje pod tablicą Pamięci Narodowej złożyły kwiaty.
W Żyrardowie wielki zryw niepodległościowy uczczono przy pomniku Żołnierzy AK, przy ulicy Limanowskiego. Następnie o 17.30 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w intencji Ojczyzny została odprawiona Msza św. Tego dnia w żyrardowskim kinie samochodowym odbyła się projekcja filmu fabularnego o powstaniu warszawskim.