Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Betlejemskie Światełko Pokoju w parafiach i urzędach

Ogień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego mimo trwającej pandemii dzięki Sztafecie Światła dociera w różne zakątki świata, w tym także do parafii i instytucji na terenie diecezji łowickiej.

Harcerze ogień otrzymali w poniedziałek 14 grudnia w łódzkiej archikatedrze. Na ręce abp Grzegorza Rysia Betlejemskie Światło Pokoju przekazała podczas Mszy św. Natalia Patorska-Grzelewska, komendantka łódzkiej chorągwi ZHP. - Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Na zachód do Niemiec, a także na północ do Szwecji - mówiła podczas uroczystości komendantka.

Harcerze należący do Łódzkiej Chorągwi ZHP Betlejemskie Światło Pokoju odebrali w archikatedrze łódzkiej.   Harcerze należący do Łódzkiej Chorągwi ZHP Betlejemskie Światło Pokoju odebrali w archikatedrze łódzkiej.
ks. Paweł Kłys /Archidiecezja Łódzka

Przed błogosławieństwem przedstawiciele hufców województwa łódzkiego podchodzili do ołtarza, gdzie otrzymywali z rąk arcybiskupa Światło Pokoju. Otrzymany ogień betlejemski po powrocie do swoich miejscowości przez kilka dni roznosili do szpitali, urzędów miast i gmin, ośrodków pomocy, fundacji i parafii.

Mimo trwające pandemii harcerze i skauci stanęli na wysokości zadania. Ogień z groty betlejemskiej można było odebrać w siedzibie hufca przy ulicy Grzybowej 1.

Harcerze ze Skierniewic światełko pokoju dostarczyli do ratusza.   Harcerze ze Skierniewic światełko pokoju dostarczyli do ratusza.
Archiwum UM Skierniewice

Symboliczne światło dotarło także do ratusza. W latach ubiegłych było ono przekazywane włodarzom podczas przedświątecznej sesji Rady Miasta oraz przy okazji wigilii organizowanych dla osób najbardziej potrzebujących. W tym roku, ze względu na trwającą pandemię, harcerze, dostarczyli je bezpośrednio do ratusza. Oprócz symbolicznego światła, na ręce Krzysztofa Jażdżyka, prezydenta Skierniewic, przekazali też specjalne odznaczenie - światło służby, dla wszystkich mieszkańców zakochanych w pomaganiu.

Ogień z miejsca narodzenia Zbawiciela w niedzielę 20 grudnia trafił m.in. do parafii  św. Barbary w Głownie. Tamtejsi harcerze przekazali go wiernym podczas Mszy św. sprawowanej o godzinie 11.00 przez ks. Zbigniewa Kielana, wikariusza. Ogień na stół wigilijny będzie można w parafii odbierać do czwartku 24 grudnia. Poza parafią św. Barbary Głowieńscy harcerze światełko pokoju dostarczyli także do wszystkich parafii w mieście, a także do Bratoszewic, Strykowa, Domaniewic i Waliszewa.

Światło trafiło także min. do rawskich, kutnowskich, żyrardowskich parafii, urzędów i domów. Płomień przekazywany był najczęściej na świecach Caritas. Co roku płomień dociera także do kurii łowickiej.

Warto wspomnieć, że w 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju nie zdarzyło się, by sztafeta została przerwana. Mimo różnych sytuacji politycznych, wydarzeń płomień z Betlejem z groty, w której narodził się Chrystus, zawsze dociera w miejsca, w których potrzeba światła, miłości i pokoju i braterstwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy