Nowy numer 4/2023 Archiwum

XVI Sympozjum Naukowe w WSD w Łowiczu

W czwartek 13 maja w WSD w Łowiczu odbyło się Sympozjum Naukowe "Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński - w drodze do świętości".

Ostatnim prelegentem był bp Dziuba, ordynariusz łowicki, który wygłosił referat "Posługa prymasa Wyszyńskiego w Skierniewicach". Hierarcha przybliżył wizyty Prymasa Tysiąclecia, do jakich doszło w mieście, a także wydarzenie związane ze Skierniewicami i ich mieszkańcami, które prymas odnotował.

W układzie chronologicznym biskup przywołał kilka obrazów. Pierwszy związany był ze skierniewickim dworcem PKP, gdzie doszło do zatrzymania pociągu, którym podróżował prymas. Kolejarze zaprosili prymasa na poświęcenie swojego sztandaru. Realizacja prośby nastąpiła 8 września 1957 roku. Jak relacjonował bp Dziuba, prymasa witały wówczas tłumy wiernych. Po drodze przygotowano wiele bram powitalnych. W wydarzeniu wzięło udział ok. 20 tys. osób. Z notatek prymasa Wyszyńskiego wiemy, że zabrakło jedynie władz miasta. Po uroczystości, podczas której kard. Wyszyński poświęcił sztandar, hierarcha udzielił sakramentu bierzmowania 1450 osobom.

Biskup Dziuba omówił także okoliczności i przebieg przekazania do Warszawy obrazu Matki Bożej, który niegdyś znajdował się w pałacu prymasowskim w Skierniewicach, wizytę młodzieży z parafii garnizonowej w pałacu kard. Wyszyńskiego, a także nabożeństwo majowe w parafii św. Jakuba z 22 maja 1972 r., w którym prymas uczestniczył.

Biskup łowicki omówił także m.in. troskę o powstanie nowych parafii, a także nadanie imienia kardynała jednej z ulic, a później nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

W WSD odbyło się sympozjum naukowe poświęcone kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy